| eu_3300 a întrebat:

Deci am incercat toate medotele de a scapa de cosuri si de petele lasate de cosuri mi-am distrus fata nu stiu ce sa mai fac in sfat ceva? cred ca ma apuc de fumat din ce am observat cei care fumeaza nu au cosuri si din ce am observat am avut un coleg care avea cosuri pe fata iar cand sa apucat de fumat i-au disparut

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Fumul de tigara este agresiv si pentru piele, el duce la imbatranirea ei si, de asemenea, face ca pielea sa secrete mai mult sebumm ca sa se protejeze. Ghici ce rezulta din asta?
Pentru ca sa scapi de acnee trebuie mult lucru, ar fi bine sa iti modifici alimentatia, sa mananci mai multe cruditati (peste 40% din alimentatie, fructe, legume), inlocuieste painea alba cu paine neagra, reduce drastic consumul de grasimi, carne grasa si lactate grase, zahar si produse zaharoase (inclusiv sucurile din comert).
Ai incercat un tratament cu miere sau cu citrice? Mierea este bactericid si in plus hraneste pielea, citricele sunt tonice-astringente, indeparteaza excesul de sebumm si intaresc pielea.

| NeverTheLess a răspuns:

Serios? Hai sa-ti spun o chestie.
O colega de'a mea avea un ten foarte curat anul trecut. Ei bine, anul' asta s-a apucat de fumat. Si ghici ce? E plina de acnee pe fata happy
Pana si dermatologul i-a spus sa o lase mai moale cu tigarile ca de la ele ii ies cosurile. Acum face tratamente in fiecare luna ( nu stiu ce injectii ) ca sa scape de ele.
Sfatul meu? Fumatul nu e o solutie. De ce nu te duci tu la dermatolog? El iti va da exact ce ai tu nevoie pentru tipul tau de piele happy
Bafta.

| Flash a răspuns:

Eu am un coleg caruia ii apar cosuri daca fumeaza! Pe bune.

| Lady_6501 a răspuns:

Asta e o porcarie cu fumatul laughing)) e doar un mit
mai bine te-ai duce la un dermatolog sa-ti prescrie un tratament special pentru tipul tau de ten.
Pe aici nu cred ca sunt dermatologi...

| KiMi_6003 a răspuns:

Nu stiu daca fumatul este chiar o solutie.nu prea e sanatos.

pentru cosuri eu folosesc mastile cu argila (argila o gasesti in farmacie si costa in jur de 1. 5 lei). mi se pare ff eficienta.rezultatele se vad in timp dar sunt vizibile.happyiar pielea devine mai catifelata. e alegerea ta ce vrei sa faci, dar merita sa incerci happy sper sa mearga, succes!happy