| GulDan a întrebat:

Cat mai multi se apuca de fumat,multi prietenii sau apucat de fumat. Eu nu m-am apucat.Dar daca cati mai multi prieteni se apuca, anturaju va incerca sa ma convinga..eu nu vreau asta.Dar daca incearca un prieten sa ma convinga? ce sa-i zic sa ma apar impotriva la asta?

18 răspunsuri:
| Dariusuu a răspuns:

Spune-i că nu plătești ca să-ți distrugi sănătatea.
Eu așa le spun.

| grab a răspuns:

Zi-le asa:
Cand voi fumati o tigare eu pun 1 ron la pastrare.
Sa vedem ce strangem fiecare intr-un an.
Ei vor strange: tartru, tuse, respiratie de gigolo-guta, dependenta, pachete goale sa isi faca robotei cu aracet, iar tu vei fi strans 10.15 x 365 = 3650. 5475 lei. O sa iti cumperi ceva dragut de banii aia si ei, isi vor aprinde inca o tigare de oftica in asteptare provocarii de anul urmator cand vei creste miza: 1, 5 lei per tigare!

In general e bine sa iti ghidezi deciziile astea dupa sloganul: "Cine plateste ala hotaraste!" adica eu dau banii mei pe ce vreau eu, nu pe ce imi zic altii ca stiu ei ca e bine pentru mine. Punct!

Succes!

Eu am fumat 5 ani in facultate adica, si m-am lasat pentru ca imi facea foarte foarte rau gen dureri de cap, de stomac, in piept. La nici 2 saptamani am inceput sa ma simt de 10 ori mai sanatos!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spui ca pur si simplu nu vrei sa fumezi si sa nu incerce sa te provoace. Fumatorii nu sint nici mai siguri pe ei (multi isi ascund timiditatea prin gestul fumatului), nici mai destepti, nici mai sanatosi (din contra), cu nimic mai buni decit altii. Si la lurma urmei, cu acei bani arsi degeaba poti sa faci ceva util.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca stai langa ei cand fumeaza si inhalezi fumul e fumat pasiv, si e mai nociv decat atunci cand tragi chiar tu din tigara

Fumatorii dau milioane pe luna pe pachete de tigari, miros in permanenta a fum, li se strica dantura, isi strica/risca sanatatea, cam atat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Il trimiti frumos la dracu pe acel prieten si incearca sa te departezi de acel anturaj.Nu te apuca de fumat ca nu-i bine.Ai grija de tine. Pa-pa!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca incearca sa te convinga in ciuda faptului ca tu nu vrei asta inseamna ca nu iti sunt prieteni.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Le spui ca nu vrei si ca poti fii "cool" si fara sa fumezi!
Cu cat le rezisti, cu atat vei fi considerat de ei mai superior, prin simplul fapt ca nu te cobori la nivelul lor.

| Zoey112 a răspuns:

II spui ca tu ti la sanatatea si viata ta si ca nu o sa te lasi convins orice ar fi. Lupta!

| AwaZoh98 a răspuns:

Daca esti constient de influenta negativa a tigarilor, atunci cred ca anturajul nu te va convinge. Fii ferm atunci cand spui ca nu iti doresti sa te apuci de fumat, iar prietenii tai nu vor mai insista.winking

| marktheshark a răspuns:

Impotrivestete,explica-i ca nu ajuta cu nimic acest,, sport,,

| Gabrielle16 a răspuns:

Tu trebuie sa fi constient de riscuri. Fumatul nu aduce nimic bun. Te saraceste, iti distruge sanatatea si este un viciu de care greu te lasi. Mie mi se pare trist cand ii vad pe unii copii cum fumeaza de la varste asa fragede. Orice ar fi, tu sa te tii tare.winking

| lila36 a răspuns:

Lexi21 are dreptate si in plus poti sa gasesti o scuza sau ar trebui sa nu mai iesi cu acele persoane... faptul ca te obliga inseamna ca vor sa te schimbe si ca nu sunt prieteni adevarati.Ar trebui sa gasesti pe cineva care te accepta asa cum estihappy

| lexi21 a răspuns:

Ii demonstrezi ca ai mai multe benefici daca nu o faci. Poti sa te interesezi mai mult si sa ii dai explicatii cu adevarat stiintifice. In plus, daca iti spune ca nu fumezi pentru ca esti prea "slab" spune-i ca faptul ca rezisti tentatiei denota mult mai multa tarie de caracter

| irina1999moldovachisinau a răspuns:

Spune ca nu vrei, trebuie sa fii mai isteata.

| XмιѕтιqυєX a răspuns:

Spune`le pur şi simplu : NU! Fumatul face grav sănătăţii tale, şi a celor din jur! În plus, cu banii pe care`i cheltui pe ţigări într`o lună, îţi cumperi ceva FOLOSITOR! Nici nu mă miră lumea care dă banii pe ţigări şi se vaită că n`au bani să`şi cumpere de mâncare, sau ce le trebuie..Deci, ia o decizie înţeleaptă şi nu fuma!

Baftă!

| Loredana10 a răspuns:

Spune-i ca nu este corect sa fumeze.cu ce il ajuta? dar orice ai face nu te apuca de fumat! iti asumi un mare risc.Majoritatea oamenilor se imbolnavesc sau chiar decedeaza din aceasta cauza.

| Sonya20xD a răspuns:

Apara-te! Daca iti sunt prieteni adevarati, iti vor respecta decizia. Ai putea spune si ceva de genu atunci cand ti se ofera o tigara: ``Nu mersi! Am planuri de viitor, iar pentru asta am nevoie de plamani``. Insa ai grija, daca petreci prea mult timp in compania lor s-ar putea sa inceapa sa-ti placa si tie sa fumezi. Bafta!

| diskjocket a răspuns:

Spune-i ca te deranjeaza fumul si ca de abia poti sa stai langa cineva care fumeaza, ca nu poti sa respiri cand e mult fum de tigara. Eu asa as face daca prietenii m-ar presa, n-are niciun sens sa incerci sa-i convingi ca nu e bine ptc nu o sa asculte si oricum e treaba lor.