| anonim_4396 a întrebat:

Salut!
Este o situatie ceva mai,, delicata", ca sa zic așa.
Am un coleg de clasă care nu vine dintr-o familie foarte instarită. Este extrem de timid si ii este frica sa vorbeasca cu ceilalti colegi. Mai demult mai vorbea cu mine, dar acum s-a retras de tot.
Problema este ca nu invata deloc. Ia numai note de 1, 5 la teste si a trecut clasele mai mult asa... din mila profesorilor.
Mi-as dori foarte foarte mult să il ajut. Macar sa recupereze putin materia, intrucat nu stie nici lucruri de baza, cum ar fi sa citeasca numere formate din 6 cifre sau diferenta intre substantiv si verb.
Nici eu nu sunt un Einstein, mai ales la mate. Dar romana imi place si chiar mi-as dori sa il ajut putin să recupereze. Ador sa ajut lumea si el chiar este un băiat bun. Doar ca este foarte timid si anxios.
Acum intrebarea este: e ok ceea ce imi doresc să fac? Adica nu am mai vorbit demult cu el, mai ales cu scoala online...
Si nu vreau sa par bagacioasa sau ca ma bag cu nasul in oala altora.
Imi doresc doar să-l ajut pentru ca imi este drag si vad ca lucrurile nu duc spre ceva prea bun in cazul lui.
Repet, nu vreau sa par bagacioasa, ci doar sa ajut. Dar imi e rusine sa ii propun. Nu vreau sa creada ca am un interes față de el sau altceva. Mi-e teama sa nu inteleaga gresit initiativa mea. Ma gandeam ca poate putem face niste intalniri pe zoom in care sa ii explic materia, macar criteriile de bază ale gramaticii.
Nu i-am propus pentru ca nu stiu daca e o idee buna. Asa ca scriu intrebarea aici.
Eu am media 10 la romana si 9.98 media totală, deci mă consider in stare sa il ajut. Doar ca el niciodata nu a vorbit despre asta pe vremea in care mai vorbeam. Niciodata nu a adus vorba despre scoala, mereu a schimbat subiectul. Dar il vad ca sufera atunci cand ia note mici.
La matematica recunosc, nu pot sa il ajut. Dar pot la romana, biologie si eventual engleza.
Chiar m-am gandit mult timp la asta. Daca sa-i propun sau nu. Dar nu stiu cum ar primi cererea si nu vreau s-o interpreteze gresit. Adica nu vreau sa sune ceva de genul acesta:
,, Salut! Eu sunt desteapta si tu prost, vrei să te ajut?"
Doamne fereste! De aceea imi e teama sa ii propun, ca sa nu inteleaga gresit.
El este un baiat foarte bun si inteligent, dar e foarte timid si nu invata deloc. Ne cunoastem de multi ani de zile si imi e drag...
Credeti ca ar fi o idee bună sa ii propun cateva intalniri pe zoom? Mai povestim, mai glumim, ne facem temele impreună...
Sau ar trebui sa imi vad de treaba mea?
Ce ati alege in locul meu?
Si cum ar trebui sa ma exprim, daca e sa îi fac propunerea?
Va rog, daca se poate, raspunsuri serioase...
Multumesc!

42 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ideea ta este foarte buna si posibil sa-i placa si sa-l ajuti, cum nici nu gandesti.
Spune-i ca doresti sa-l ajuti la romana, daca si el vrea. Fara obligatii, doar ca-ti face placere sa-l ajuti si sa stati de vorba, daca si el vrea.
Daca accepta, dupa cateva ore de romana poti sa-i mentionezi si de alte obiecte, dar pentru inceput, ia-o usor, sa nu-l sperii.

| Hope1992 a răspuns:

Mi se pare un gest foarte frumos din partea ta,eu zic ca in viata trebuie sa ai curaj si sa faci ceea ce simti,de preferabil eu zic sa il suni sa iti auda vocea si sa ii spui,pe un ton cat mai calm si frumos, ca ti-ar placea tare mult sa inveti cu cineva si daca ar putea sa iti tina companie ca asa ar trece si timpul mai frumos pentru tine. Cred ca e buna metoda asta pentru ca ii dai de inteles cumva ca si tu ai nevoie de el. Si putin cate putin, cand vezi ca face progrese, incerci sa il lauzi (in sensul sa vada ca cineva observa ca se straduieste, dar sa nu exagerezi ca e posibil sa creada ca iti place de el sau ai alt interes). Dar in principal sfatul meu e sa ii spui cam cat de direct (totusi politicos) ceea ce ai scris aici. Macar stii ca ai incercat si daca te refuza nu o sa ai regrete ca nu ai facut tot ce ai putut pentru prietenia voastra. Te apreciez pentru gandirea ta frumoasa si pentru ca iti pasa de prietenii tai!

| Dintrebare a răspuns:

Ai putea sa il suni sau sa ii trimiti un mesaj, sa intrebi ce mai face in prima faza. Si sa constuiesti o discutie amicala ca intre colegi. Apoi sa atingi si tema scolii. Poti sa ii povestesti ca simti ca nu te descurci foarte bine la mate, dar ca la celelalte materii te straduiesti mai mult. Poti zice ca de cand cu invatamantul online iti lipseste un pic interactiunea cu colegii si sa il intrebi daca vrea sa incercati sa invatati impreuna. Formuleaza in asa fel incat sa nu simta ca il ajuti tu pe el, ci ca pentru amandoi ar fi util invatatul impreuna. Eu asa as zice sa abordezi problema. Pur si simplu dezvolti o discutie si apoi intrebi daca nu vrea sa faceti impreuna tema la romana. Si vezi ce zice. Daca cumva raspunsul lui va fi "nu", nu o lua personal. Intentia ta este nobila oricum, indiferent de reactia lui.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Dintrebare):

L-am sunat si nu a raspuns. Asa ca pe urma am considerat ca nu ar mai trebui sa insist cu sunatul si i-am trimis mesaj cu propunerea de a invata impreuna pe zoom.
Mi-a dat seen...
Nu inteleg de ce. Adica vorbeam inainte, dar se pare ca pur si simplu nu mai doreste sa stie de mine sau sa dea vreun semn de viata... sad

Oare ar trebui sa il mai sun?
Nu doresc sa fiu insistenta, dar ma simt vinovata. Nu stiu de ce, ca nu are cu ce sa fie suparat pe mine. Oare ar merita totusi sa il mai sun sa il intreb daca propunerea mea l-a suparat?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

As mai dori sa cer un sfat, daca se poate.
I-am trimis mesaj cu propunerea de a invata impreuna pe zoom. Am fost cât se poate de diplomata, exact cum as vrea ca altcineva sa imi scrie.
Si totusi mi-a dat seen. Nici macar un,, da" sau,, nu" nu s-a obosit sa scrie.

Ce ar trebui sa fac?
Simt situatia aceasta incompleta.
Imi pica greu sa accept un seen.
Sa il sun sa il intreb daca propunerea mea l-a suparat? Sau sa il las in pace?
Pur si simplu m-a ignorat total, de parca nu am fi vorbit niciodata...

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Hope1992):

Buna! Iti multumesc pentru raspuns! As mai dori un sfat, daca se poate...

L-am sunat sa ii fac prpunerea si nu a raspuns. Am zis ca nu ar fi bine sa insist cu telefoanele, asa ca i-am scris pe whatsapp. Am fost cat se poate de diplomata, exact cum as dori altcineva sa-mi scrie.
Insa mi-a dat seen...
Ma simt prost sa stiu ca am primit seen de la persoana cu care obisnuiam sa imi petrec timpul in trecut. Pur si simplu s-a refugiat de tot, nu mai doreste sa auda de mine ori de altcineva. Nu mai da niciun semn de viata sad
O parte din mine imi spune ca asta e alegerea lui si sa il las in pace si sa nu mai insist
Iar alta parte din mine imi spune sa il sun.
Pir si simplu simt nevoia sa il intreb daca propunerea mea l-a deranjat.
Cum este mai bine sa procedez?
Sa il las in pace sau sa incerc sa-l mai sun? sad

| Dintrebare a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu avem de unde stii ce este in capul lui daca nu comunica deloc cu tine. Eu ma gandesc ca e suficient daca il suni sau ii scrii de 2-3 ori, altfel risti sa devii agasanta oricat de bune iti sunt intentiile. Daca vezi ca nu raspunde nu ai ce sa ii faci. Stii vorba aia, nu poti sa faci bine cu forta. Nu ai de ce sa te simti vinovata, pentru ca gestul tau este unul foarte frumos, specific unei persoane ematice si dragute. Deci eu as zice sa ii dai spatiu si daca o sa vrea sa accepte propunerea ta, o sa iti raspunda.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Dintrebare):

Pana la urma totusi mi-a raspuns. Si am decis sa facem un meet ing maine, pentru a invata la romana.
Nu prea ii pasa de scoala, din cate am discutat cu el. S-a stricat putin, in ultima vreme.
Spune ca scoala nu conteaza si si-a schimbat mult anturajul.
In fine, nu e problema mea. Voi fi incantata sa il ajut. Desi nu prea îi pasa in mod deosebit.
Totusi, tot mai bine decat nimic.
E prietenos cu mine, dar nu prea mai e ca inainte. E foarte schimbat.
In fine, bafta mie maine

| Hope1992 a răspuns (pentru anonim_4396):

Inteleg,asa sunt si eu cand nu ma simt bine,nu vreau sa vorbesc cu nimeni. Cel mai indicat ar fi sa vorbesti cumva fata in fata, ca probabil la telefon nu o sa iti raspunda prea usor. Ai putea sa ii mai lasi un mesaj sa il intrebi daca l-ai deranjat, dar doar daca indiferent cum o sa iti raspunda(evitandu-te sau nu), tu sa nu pui la suflet. Nu cred ca ai tu legatura, cine stie prin ce trece si vrea sa se izoleze de ceilalti sa nu le faca rau (asta daca il cunosti si stii ca este o persoana buna).

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Hope1992):

Mi-a raspuns. Am decis sa facem maine o ora de romana. Doar ca m-a dezamagit foarte tare.
Am aflat ca el pozeaza conversatiile cu toata lumea si o fata i-a trimis nudul unui baiat, pe urma el mi s-a trimis mie. Fara sa ii cer, asa m-am trezit cu pozele. Fara acordul acelui baiat. Si pun pariu ca a mai trimis multor alte persoane.
Foarte urat.
Deja a pozat si conversatii cu mine. Asa cum si el mi-a trimis mie convetsatii cu altii, fara acordul lor.
Am aflat asta abia dupa ce am discutat chestii pe care chiar nu as fi vrut sa le vada si altii.
M-a dezamagit foarte tare. I-am zis ca nu e ok, iar lui i s-a parut amuzant. I-am zis ca nu vreau sa intru in belele, iar el a zis ca suntem in Romania si n-am ce sa patesc. Asa si? Asta inseamna ca pot vedea poze cu altii dezbracati fara acordul lor?
Da, nu ma asteptam la asa ceva.
Am sa fac română cu el si atat. Desi nici nu imi mai vine sa fac.
Mi-a fost mila de el degeaba.

| Hope1992 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da,sunt de acord cu tine si mie mi se pare urat sa trimit lucruri personale fara acordul cuiva (mie mi-a atras atentia o prietena ca am trimis poza pe care ea mi-a dat-o doar mie mai departe unei prietene comune, desi poza era foarte decenta si am trimis-o doar sa ii arat fetei ca prietena noastra s-a vopsit). Dar sa stii ca baietii (unii) sunt chiar nesimtiti si fac asta.

| Hope1992 a răspuns (pentru Hope1992):

Eu zic sa ii explici ca este chiar foarte urat ceea ce face si poate cu timpul se mai maturizeaza, nu stiu daca ai scris cati ani ai, dar am dedus ca esti in generala.
Cumva imi esti draga, cinste parintilor tai ca ti-au dat un suflet bun!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Hope1992):

Nu mai am incredere in el.
In primul rand mi-a trimis o poza de genul fara sa ii cer sau fara macar sa anunte.
In al doilea rand nu e etic corect sa faci asa ceva. Si nici lagal corect.
Si acel baiat cu nudurile e vinovat pentru ca avea doar 14 ani. Iar acele poze si filmulete le-a preluat o fata, pe urma le-a preluat colegul meu, pe urma au ajuns la mine.
Bineinteles ca le-am sters. Din respect pentru mine ca persoana, dar si pentru acel copil de 14 ani. Cum ma sa trimiti poze cu genitalele tale la 14 ani...man
Ma dezguta societatea asta din ce in mai mult. Si eu sunt inca o adolescenta si multi imi zic ca sunt prea cuminte.
Dar daca cuminte inseamna a nu trimite poze cu tine dezbracat altora si sa umilesti alte persoane, atunci eu sunt cuminte.
Ma simt foarte deprimata acum. Chiar credeam ca colegul meu e o persoana buna. Dar chiar a recunoscut ca a pozat toate conversatiile noastre, ca sa le trimita altor persoane, fara acordul meu.
Parca toate persoanele in care am crezut si carora am vrut sa le fac un bine m-au dezamagit. Ca si in cazul asta.
Poate pur si simplu trebuie sa incetez sa mai ajut oamenii. Sau sa cred in ei.

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Seen - inseamna "vazut"!
Asadar, ti-a vazut mesajul si probabil ca se gandeste ce raspuns sa-ti dea.
Tu i-ai facut propunerea, acum este randul lui sa-ti raspunda si sa-ti spuna ce doreste. Nu-l mai presa cu intrebarile, ai randare cateva zile pana se gandeste si-ti raspunde.

| Hope1992 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mereu mi-am dorit o surioara mai mica, esti pur si simplu simpatica si imi place cum gandesti. Tu ramai cat de cuminte doresti macar pana la 18 ani din respect pentru parintii tai,pe urma alegi tu ce e bine si ce e rau. Ca un sfat ar fi bine sa nu mai ai incredere asa usor,dar daca ajuti fa- pentru tine si doar daca nu te afecteaza. Vezi ca oamenii prea buni sunt luati de prosti,asa eram si eu cand eram mai mica. La un moment dat i-am scris eu un caiet unui coleg ca sa nu ramana corigent (lui chiar nu ii pasa),fara niciun interes, adica nu imi placea de el, doar ca doream sa trecem toti mai departe, nu regret, dar nici nu pot sa zic ca am fost apreciata (de asta incerc sa nu mai astept nici multumesc in schimb). Ai mare grija de tine!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

As dori sa scriu si continuarea povestii. S-au intamplat foarte multe in aceste ore.
Mi-a raspuns la mesaj. A acceptat sa facem maine o ora de romana pe zoom.
Pe urma a inceput sa continuie conversatia pe whatsapp si sa imi trimita conversatii pe care le avea cu alte persoane, fara acordul lor.
Am ignorat asta, desi stiam ca nu ok.
Pe urma mi-a trimis nudurile unui baiat de vreo 14 ani. Acel copil de 14 ani, in capul lui prost, s-a gandit ca e o idee buna sa publice astfel de poze unei fete. Acea fata i-a trimis colegului meu acele poze (si filmulete), iar el mie. Chiar daca acel copil nu si-a dat acordul. Plus ca e un copil de 14 ani, ce naiba! M-am trezit cu acele poze, fara sa-i cer sau sa ma astept. Pur si simplu colegul meu s-a gandit ca ar fi o idee buna sa-mi trimita nudurile unui copil. Probabil voia sa ma impresioneze sau nu stiu ce a gandit acest idiot.
Bineinteles ca am sters acele poze, din respect pentru mine si pentru acel copil de 14 ani, care inca nu constientizeaza cu adevarat ce face.
I-am spus colegului meu ca nu e nici etic si nici legal corect sa se joace asa cu pozele si conversatiile altora.
Mi-a ras in nas. A zis ca n-are ce sa se intample, ca traim in Romania.
Nu pot sa exprim in cuvinte cat de mult m-a dezamagit. Pe urma a aratat ca a facut poze si la conversatiile MELE cu el, ca sa le trimita ALTORA, fara acordul meu.
El nu si-a dat seama ca o sa ma supere asta. Dar trebuie sa fii prea prost ca sa nu-ti dai seama ca asa ceva NU se face.
Adica pe bune, mesajele mele chiar nu vreau sa fie vazute de alte zeci de oameni...
I-am spus toate astea intr-un mod cat mai diplomat, intrucat eu sunt o persoana diplomata, dar m-a luat la misto. Nu constientizeaza gravitatea acestor lucruri. El nu isi da seama ca mi-am pierdut TOATA inctederea pe care o aveam in el.
Sunt extrem de deprimata. Simt ca toate persoanele in care am crezut si carora am vrut sa le fac un bine, m-au dezamagit. Cum s-a intamplat si azi.
Chiar imi vine sa plang. Simt ca nu mai pot sa am incredere in nimeni. Nimeni nu mai e bun in aceasta societate.
Am sa fac maine romana cu el si pe urma am sa incerc sa-l ignor total.
Mi-a fost mila de el degeaba.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Hope1992):

Multumesc foarte mult pentru sfaturi! Chiar apreciez happy
Din pacate imi pierd din ce in ce mai tare credinta in umanitate. Adica nu trebuie sa am o educatie superioara ca sa constientizez ca nu e normal sa public poze si conversatii cu altii fara sa le cer acordul. E vorba de constiinta aici. De creier. De suflet.
Imi pierd si dorinta de a ajuta oamenii, chair daca simt nevoia constant s-o fac...
Vad ca totul se intoarce impotriva mea.
Pun pariu ca deja le-a trimis altora conversatiile cu mine sad

| Hope1992 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cred ca esti mica,vezi totusi ca e tarziu si maine o sa fii obosita.
In privinta conversatiilor, te vad fata isteata si nu cred ca i-ai spus lucruri foarte persoanale, dar in viitor macar o sa stii si o sa fii mai atenta. Plus ca in viata chiar nu conteaza parerea celorlalti despre tine.Tu fa ceea ce te face fericita, cinstindu-ti parintii si incearca sa ramai mereu curioasa.Eu regret ca mi-am piedut "inocenta".In viitor sa intalnesti fel de fel de oameni, cum am mai zis, ii poti ajuta, dar te rog eu sa nu o faci punandu-te pe tine pe locul 2.Seara frumoasa!

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da-i pace, este evident ca este un copil prost, care curand va avea probleme cu legea, odata ce imprastie pornografie online.
Mai este un copil aici, care a facut o gluma prosteasca, facand o poza unui alt copil cand isi baga penisul in gura lui.
Poza a facut inconjurul scolii si a ajuns si la aprintii baiatului respectiv care a luat actiune legala.
Ceea ce voia sa fie o gluma a ajuns la 2 ani dupa actiune a fii puscarie, pentru baiataul care a facut poza si a trimis-o mai departe altora. cand s-a intamplata sta aveau 16 ani si imediat cum a facut 18 ani, a aparut condamnarea.
Practic i-a distrus viata, fiindca acum plangea si spunea cat de idiot a fost sa faca un lucru atat de rau, cum va ramane cu cazier pe viata si cu puscarie la activ, dintr-o gluma idioata, care nici nu fusese ideea lui, macar.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Hope1992):

Nu i-am zis lucruri foarte persoanale.
Adica am vorbit despre preferintele muzicale, despre liceele la care vreau sa dau (am 14 ani). Am vorbit si despre abuzul sexual in mediul online (nu stiu ce m-a apucat, dar s-a ajuns discutia acolo). Si a fost de acord cu mine, ceea ce mi se pare o ipocrizie, mai ales ca dupa mi-a trimis acele poze.
In fine... n-o sa ma mai conversez cu el. Cel putin nu o sa-l mai consider prieten.
Mi-am pierdut total increderea.
Si nu o sa mai am incredere in general. Probabil aceasta a fost ultima lectie de care aveam nevoie, care sa ma invete sa nu mai fiu asa altruista si increzatoare.
Seara frumoasa, de asemenea!

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Uite aici si povestea celui care a facut fotografia pornografica si a trimis-o altora, cea a patit si cum a regretat, fiindca acum era condamnat la detentie (puscarie).

https://www.tpu.ro/......c-si-voua/

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Asemenea cazuri s-au intamplat si in scoala mea. Inclusiv cu copii de 13 ani!
Tot felul de nuduri trimise pe diferite grupuri, pe care le-a vazut si directorul scolii.
Asa ca i-am amintit colegului meu de acel caz (unul din mai multe). Atunci cand mi-a zis ca suntem in Romania si n-o sa se intample nimic, i-am amintit de acel caz din scoala mea:,, Mai ti minte?"
Si cu toate astea tot i s-a parut amuzant.
Chiar nu vreau sa dau de belele din cauza unui idiot. Si nici sa raspandesc umilinta supra unui baietel prost de 14 ani care isi publica penisul in mediul online.
Problema e ca va trebui sa ma intalnesc maine cu colegul meu, pe zoom. Si dupa ce mi-a recunoscut ca are poze cu conversatiile mele cu el si vrea sa le trimita si altora, mi s-a facut scarba de el.
Nici nu mai vreau sa il ajut.
Dar acum stie ca o sa-l ajut, deci probabil o s-o facem maine si atat. Pe urma il voi ignora total.

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Blocheaza-l si uita de existenta lui!
Asemena copii ajung delicventi mai tarziu sau pleava societatii, fiindca nu le pasa de nimic si nimeni.
Pacat ca te-ai starduit sa oferi ajutorul unui copil care s-a dovedit a fii o jigodie.
Cu copii ca asta nu vrei sa ai de a'face, de aceea te sfatuiesc sa-l blochezi pe toate site-urile si pe telefon daca cumva il ai.

| Hope1992 a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu crezi ca esti cam dura,pana la urma e inca un copil, se poate schimba. M-a deranjat pe mine ca l-ai numit o jigodie, sunt mici, prosti si probabil fac asta pentru ca pare "cool", dar hai sa nu ii taxam asa de aspru sau tu esti fara greseala?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Hope1992):

Nu sunt deloc dura, fiindca este evident ca acel copil chiar este o jigodie, odata ce le rada tuturor in nas, imprastiind pornografie, nepasandu-i ca poate sa o incurce legal si chiar a amenintat copila asta, ca i-a salvat comentariile ca sa le faca publice.
Nu ai de ce sa ma comentezi pe mine, ca nu eu sunt subiectul discutiei aici si nici copilas nu mai sunt de mult.
Nu-ti convin comentariile mele, te rog sa mergi mai departe si sa ma ignori!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Ce ar trebui sa fac acum?
Adica i-am zis sa steraga acele screen-shot-uri. Asa cum si eu am sters conversatiile cu el si totul.
Insa nu le-a sters. A zis ca le pastreaza ca să le trimita fetei care i-a trimis lui nudurile, in caz ca,, are chef". Exact asa s-a exprimat. Jegul.
Chiar ma simt terifiata. Nu pot veni peste el sa il fortez sa le stearga. Si mi-e teama ca, acum ca i-am zis sa le stearga, mai rau l-am intaratat sa nu o faca si sa le distribuie mai departe.
Mai ales ca in acele poze se vedea si fața acelui baiat, ceea ce e de 10 000 de ori mai grav. N-am auzit in viata mea de acel baiat. Dar e prost de bubuie. In fine.
Ce ar trebui sa fac? Ar trebui s-o las asa?
Imi este foarte frica, intrucat el mi-a spus ca acel baiat a trimis nuduri DOAR acelei fete. Si i s-a mai vazut si fața... Mi-e teama sa nu circule pozele mai mult si sa se sesizeze familia baiatului cu nudurile. Iar politia sa cerceteze cazul si sa fiu si eu bagata in asta, mai ales de pe urma screen-shot-urilor acelea blestemate.
Poate par paranoica, dar in momentul asta imi vin toate scenariile posibile in cap. Nu pot sa dorm deloc. Stau si ma gandesc daca o sa se intample ceva rau cu mine.
Ce ar trebui sa fac acum?

| Hope1992 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu ai cum sa fii sanctionata pentru ca ai primit asemenea continut din moment ce nici nu l-ai cerut, banuiesc ca i-ai scris prin mesaj ca nu e bine sa faca asa ceva si ca ar trebui sa le stearga.Din punctul meu de vedere ti-ai facut datoria si de prietena si de om (momentan copil) cumsecade stergand acel continut. Eu zic sa ii scrii ca e ilegal si ca ar putea avea probleme si cel mai bine ar fi sa nu dea curs la asa ceva. Daca ulterior o sa se faca o ancheta pe tema asta, scapi curata. Ideal ar trebui sa afle si parintii acelui copil cumva.

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Te sfatuiesc sa vorbesti urgent cu parintii tai, de acest incident si sa le povestesti inclusiv de pozele nud pe care acest copil ti le-a trimis.
Povestea va escala curand, fiindca copilul caruia i s-au publicat pozele pe internet va afla si probabil parintii lui vor lua atitudine cu Politia si scoala.
In acest caz, vei fii si tu implicata, dar este bine ca parintii tai sa stie de acest incident, ca sa nu ii iei prin surprindere sau eventual sa actioneze inainte.
Tu nu ai facut nimic rau, doar te-ai oferit sa-l ajuti, asa ca, nu ai de ce sa iti fie frica.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Pana la urma i-am trimis colegului meu un mare mesaj in care i-am explicat consecintele si gravitatea situatiei.
Si a inceput din nou cu zicala lui ca legile sunt proaste in Romania si nu se iau masuri si mi-a dat exemple etc.
Da, este irelevant cu ce i-am cerut eu.
Dar mi-a zis ca a sters acele screen shot-uri
Nu am nicio dovada ca a facut-o, dar nu am de ales decat sa-l cred
Nu le-am spus parintilor, intrucat mi se pare o situatie prea penibila, si poate nu se va intampla nimic, totusi (sper, vreau sa sper).
Doar ca azi trebuie sa fac romana cu el.
Sa mai fac si alte zile sau numai astazi? Nu prea stiu ce sa-i mai zic...
Sau daca sa mai insist pe subiect. Chiar nu stiu.

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu spun sa nu mai faci nici o ora cu el, fiindca nu merita. S-a dovedit o jigodie.
Si te sgatuiesc sa spui aprintilor, fiindca problema cu nudul acelui copil va escala si va ajunge la urechile paritilor. Este bine ca ei sa stie deja, inainte sa fie informati de scoala sau Politie, ca si tu ai primit poza si ai ascuns-o sau sters-o si cine stie ce intentii cred ca ai mai avut.
Citeste povestea din linkul trimis de tine, sa vezi ce a patit baiatul ala, cum dupa 2 ani de zile s-a trezit ca merge la puscarie.

https://www.tpu.ro/......c-si-voua/

Iar aici este istoricul topicurilor scrise de el si poti gasi si prima lui intrebare cu povestea initiala, unde spune ca fost o joaca cretina, unde un alt coleg i-a bagat puta in gura si l-a pus pe acesta sa faca poza si sa o trimita cu mobilul. Ei bine acest copil care a trimis poza este cel care face puscarie, fiindca a imprastiat material pornografic sieste ilegal.
https://www.tpu.ro/utilizator/abqygl/intrebari/