| katapevall a întrebat:

Pot cere recunoasterea unei note de 4 la bac daca nu doresc sau nu pot sa dau bacul la materia respectiva?
Am nota 4 la rom 5 la mate si 5 la bio.
Sesiunea asta vreau sa dau bacul la bio pentru marire iar in toamna la romana.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu poti si n-ai de ce sa ceri, cu nota 4 ai picat bacalaureatul la respectiva materie, de altfel nu ai obtinut nici media de cel putin 6. In viitoarea sesiune va trebui sa ai cel putin 5 la materia picata si media de cel putin 6, astfel ca ar trebui sa sustii examenul cel putin la materia picata si sa obtii cel putin 8 la respectiva materie.

| RoCkKiD a răspuns:

Nu stiu ce intelegi prin recunoastere, regula de trecere la bac e minim 5 la note si minim 6 media. Trebuie sa faci din acel 4 un 8 si te-ai scos.

| Violleta2022 a răspuns:

Nota 4 nu este nota de trecere pentru BAC!
Va trebuii sa mai sustii odata BAC-ul, doar la materia la care ai picat si evident sa iei nota peste 5, ca sa poti lua BAC-ul si diploma de BAC.