| sticlarusarahmaria a întrebat:

Salut!
M-am decis la ce liceu imi doresc sa dau. Sunt destul de confidenta ca pot intra si pot trece de examenul de admitere.

Problema e ca liceul e la Bucuresti. Eu locuiesc la 2 ore distanta cu trenul. Eu as face fericita naveta, dar ai mei sunt impotriva. Stiu ca o sa imi fie greu, ma voi trezi la 5 ca sa ajung la 8 la scoala si cand ma voi intoarce acasa, ma voi intoarce obosita si o sa am si teme. Dar in ciuda acestor fapte, tot imi doresc sa merg la Bucuresti sa fac liceul.

In gazda nu vor sa ma lase sa stau, iar liceul nu are internat ca sa pot sta la internat. Mi-au spus clar ca nu au bani sa ma tina in chirie si ii inteleg. Dar transportul cu trenul e gratis, deci nu platesc nimic, asta ar fi un pro, nu?

Ce pot sa fac ca sa ma lase? Efectiv nu am pe cine sa intreb, am cautat internetul, dar nu am gasit nimic folositor. Am cautat pe site-ul liceului, la sectiunea: "De ce Tonitza", pagina e in curs de prelucrare. Daca puteam sa o accesez macar gaseam niste argumente pro sa ma lase sa merg, dar asa...

Vreau sa dau la liceul de arte Nicolae Tonitza. Fac pregatire la desen de trei ori pe saptamana si am note bune la mate si la romana.

2 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Incearca sa le spui ca e important pentru tine sa faci un liceu bun, de asta si faci meditatii. In plus, la facultate, probabil mergi tot la Bucuresti. Asa cunosti putin orasul dinainte de facultate. Eu stiam ca se poate sta si la alt internat, chiar daca nu faci acolo liceul. Incearca sa te interesezi.

| VoidEternal a răspuns:

Cred că sunt de acord cu părinții tăi. Știu că ești entuziasmată și crezi că te vei obișnui cu naveta dar sa pierzi 4 ore pe zi e absolut enorm. Oboseala o sa fie crunta pentru că se tot aduna. Plus că trenurile la noi merg cum merg, iarna poate e căldură, poate nu. Daca nu vine o data trenul ai pierdut ziua la școală. Părinții tăi se gândesc la binele tau.

Nu spun că e imposibil. Dar o sa fie deosebit de greu. Daca nu ai o pasiune foarte puternica pentru ce vei face acolo ca sa compenseze pentru neajunsuri... atunci nu o sa merite. E adevărat că poți învăța și e tren, poate sa-ti faci din teme dar chiar și așa eu nu ți-aș recomanda.

Și eu am făcut 10 ani de naveta și făceam 1 ora pe drum nu 4. Dar iarna tremuram prin stații, sau in autobuz, înghesuială, oameni needucați, vara mureai de cald, daca pierdeam un autobuz uneori trebuia să aștept o oră și jumătate până la următorul. Poate condițiile sunt mai bune decât acum 15 ani dar tot e greu.