| Denis67788 a întrebat:

Salut masturbarea este sănătoasă sau periculoasă vreau să încep și eu să fac asta pentru ca varul meu o face și îmi spune mereu cât de bine se simte el o face în fiecare seara și îmi spune ca nu simte nimic ciudat este masturbarea sănătoasă sau nu trebuie practicata cât mai des?

12 răspunsuri:
| Sfm08 a răspuns:

Salut. Câți ani ai?
De maxim 2 ori pe săptămână n-ar fi o mare problemă.

Dar tocmai ăsta e pericolul că provoacă plăcere, si mulți devin dependenți, mai ales dacă combini si cu privitul la filme xxx.

Iar apoi riști să te obișnuiești atât de mult cu masturbarea si fu filmele xxx, încât atunci cand o să fi cu o fată să ai probleme cu erecția.
De exemplu, vărul tău, dacă o face in fiecare seară si continuă asa mult timp, are sanse mari să aibă probleme peste un an, doi când o să fie cu o fată.
Deci chiar dacă te masturbezi, să fi foarte atent să nu devii dependent de asta.

| Denis67788 explică (pentru Sfm08):

Eu am 17 varul meu are 18 dar o să mai aștept sau poate nu o sa o fac chiar deloc mai bine o fac cu o fata decât sa am probleme după aceea

| Denis67788 explică (pentru Sfm08):

Nu cred că varul meu e dependent pentru ca zice că nu are nici un fel de nevoie să facă asta adică corpul lui nu îl obliga sa facă asta o face că așa vrea el toată lumea pe într și pe situri din astea medicale că e sănătoasă că e recomandata dar nu știu ce să cred

| Sfm08 a răspuns (pentru Denis67788):

Chiar dacă încă nu e, o sa devină dacă continuă asa.
Orice lucru in exces care provoacă plăcere aduce dependență.

Ca sa vezi provoacă-l să se abțină o săptămână, să vadă dacă poate. Dar să fie sincer cu el si cu tine.

| Denis67788 explică (pentru Sfm08):

Miai dat o idee buna o să încerc să văd ce face

| Denis67788 explică (pentru Sfm08):

El spune ca nu o sa aibă probleme pentru că nu atinge penisul și doar sfârcurile eu nu știu ce sa mai zic

| Denis67788 explică (pentru Denis67788):

Și mai zice ca nu ezaculrsza adică elimina spermă nici când se trezește nu are spermă asa mi se pare ciudat

| Together a răspuns:

Nu e nici sanatoasa nici nociva, e doar foarte placuta. Faci cand ai chef, te simti bine si iti vezi de treaba dupa aia.

| mentholinks a răspuns:

Este sanatoasa, sperma trebuie eliminata din cand in cand fiindca altfel se acumuleaza si te vor durea testiculele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă o faci de 2 sau 3 ori pe săptămână e chiar sănătoasă, ajută la detensionarea sexuală.

| Violleta2022 a răspuns:

Depinde cati ani ai!

| TudorDD a răspuns:

Salut. Regret enorm că am făcut-o. Dar puștan, influențe proaste printre colegii de școală, 12-13 ani cred că aveam noi atunci. Înțelegi tu. Dacă n-ai făcut-o, îți sugerez să n-o faci niciodată. Pur și simplu nu ai nevoie. Oamenii pe aici vorbesc prostii. Animalele nu se masturbează, nu au probleme cu durutul în oua, nu sunt impotente, blah-blah. Problema e că dacă o faci, ti se obișnuiește corpul așa și când vrei pauză, îți cere să o faci din nou. E așa de greu apoi să te lași... Tot corpul se luptă împotriva ta. So... Te rog, n-o fă. Timp pierdut degeaba. Frumosul vieții trece pe lângă tine în timp ce tu ți-o iei la l-bă. Dacă ceva nu poți să-l faci în public, nu-l fă deloc și vei fi liniștit toată viața! Baftă!