| SnicK a întrebat:

Salut,
Nu ma prea pricep cu ce va urma...adica referitor la scoala, ce medie iti trebuie sa mergi la liceul "cutare".
Am auzit de fisele acelea care ti se ofera la sfarsitul anului...
Oare are cineva vreo fisa pentru liceele din Cluj respectiv Turda? Sau cam asa ceva?
Deci, daca cumva nu ati inteles, as vrea sa stiu cum pot... sa imi aleg profilu, adica Liceul *****- Ai nevoie de medie minima **.**
Va rog sa imi raspundeti, Multumesc.

Răspuns Câştigător
| MaRy_6119 a răspuns:

Daca nu ai de la cine sa te informezi cu ce medii s-a intrat in anul precedent poti da un search pe google cu 'admitere liceu 2009' si poti selecta acolo judetul din care esti, liceul de care esti interesat si sa vezi care a fost ultima medie de intrare. Sper sa te descurcibig grin

4 răspunsuri:
| costyn162 a răspuns:

La sfarsitul clasei a 8-a vei primi un ghid de la scoala unde vei gasi toate liceele din zona si inclusiv mediile de admitere. Si in functie de medie si de preferinte vei pune optiunile tale pe acea fisa care trebuie completata cu vreo 50 de licee.

| Alex_9506 a răspuns:

Din cate stiu eu, la sfarsitul clasei a opta trebuie sa completezi o lista cu optiuni in care trebuie sa treci unde vrei sa urmezi liceul. Dar ai grija cum treci optiunile; liceele trebuie trecute in functie de preferintele tale adica, la prima optiune treci liceul pe care ai vrea cu tot dinadinsul sa-l urmezi, la a doua optiune treci liceul la care vrei sa mergi daca nu reusesti sa intri la primul si asa mai departe.Important e sa ai in vedere si media ta de intrare la liceu, pentru ca cu o medie de 7 sau 8 nu cred ca poti intra la un liceu cu pretentii. O idee ar mai fi sa te interesezi cu ce medii s-a intrat la licee in anul precedent si avand in vedere si media pe care o ai tu, ai putea sa vezi unde ai sanse sa intri si unde nu.Bafta!

| Ma username a răspuns:

Pai daca ai o medie peste 9. e bine sa dai la SN(stiinte naturale), daca ai o medie in jurul lui 9 poti da la mate info sub 9 daca aia sau sub 8. 50 ar fi bine sa dai la filologie sau stiinte sociale poti opta pentru aceste doua chiar daca ai media peste 9. si ei iti vor da o fisa la sf de cls a 8a c liceul la care vrei sa te duci si bifezi pe cel la care vrei si crezi ca vei intra apoi la el de-al doilea la care vrei etc daca nu intri la primul (nu ai loc sau media mare) atunci intri la al doilea si daca acolo e la fel la al treilea si tot asa! Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ba tu sa te uiti pe un ou si sa completezi acolo. Anteles