| wolfman22 a întrebat:

Salut, pe 18 aprilie voi pleca la viena dar am o problema, tatal meu este in romania iar mama este in germania, ce solutie aveti pentru a imi da procura pentru a iesi din tara!?

DAU FUNDA!

3 răspunsuri:
| dandelion a răspuns:

Mama ta ar trebui să meargă la ambasada română acolo unde e si să-ți perfecteze documentele acolo. Apoi cei de la Ambasadă ți-l vor trimite. Între timp mergi cu tatăl tău la un notar, el semnează autorizația si ai drum liber. Cu ambasada ar trebui să te grăbesti, căci uneori poate să dureze.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este procura ci o declaratie pe proprie raspundere, prin care parintii isi dau acordul sa pleci in strainatate si indica un insotitor major(art.30 din L.248/1995). Tatal va da declaratia la un notar public si mama ta la o reprezentanta a Romaniei din Germania(Ambasada ori Consulat), se poate si asa, nu este nevoie de o singura declaratie. Numai bine!

| DenysaDulcika a răspuns:

Pai nu prea le am eu cu actele, dar n-ai putea sa-i ceri mamei tale sa-ti trimita acest act sau ce o fi laughing prin fax? (dupa cum am spus nu ma pricep la acte)