| AdelinaPaulaPop a întrebat:

Am 17 ani, iar parintii mei sunt divortati. Pentru a iesi din tara (se organizeaza o excursie Praga-Viena) am nevoie de procura ambilor parinti? Care sunt formalitatile? Cum as reusi sa ies din tara, avand in vedere ca tatal meu nu locuieste in Romania si nu mai tinem legatura?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde de ce scrie in hotararea de divort, respectiv daca divortul a fost inainte de 1.10. 2011(data intrarii in vigoare a noului Cod civil) sau dupa aceasta data.
Daca a fost inainte atunci, din ce spui, ai fost incredintat mamei (custodia mamei) si ai nevoie doar de declaratia ei.
Daca divortul a fost dupa acea data atunci custodia este comuna si ti-a fost stabilit domiciliul la mama, asa ca ai nevoie de declaratia ambilor parinti.
Tatal tau poate face declaratia in strainatate, la o reprezentanta diplomatica (Ambasada ori Consulat) a Romaniei din tara respectiva si ti-o trimite iar mama la orice notar din tara. Ambii trebuie sa indice acelasi insotitor major, in cazul excursiei organizate pe unul dintre insotitori sau pe sofer.

| Adry05 a răspuns:

Nu poti neavand 18 ani sa parasesti tara fara acordul ambilor parinti.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă în urma divorţului, ai fost încredinţată - prin Hotărâre judecătorească - ( spre creştere & educare ) mamei tale, atunci doar dânsa trebuie să dea o Declaraţie Notarială în care precizează că este de acord cu călătoria ta + TREBUIE să ai un însoţitor MAJOR ( acest însoţitor poate fi şi şoferul autocarului, sau personalul de la bordul avionului )!

Dacă NU există o Hotărâre judecătorească de încredinţare şi ai rămas în grija mamei prin "simpla înţelegere", atunci ambii părinţi trebuie să dea o Declaraţie Notarială...

Vezi detalii la linkul :
http://www.politiadefrontiera.ro/calatorie_2008/minori.php

http://www.notarcardasim.ro/......minorului/

În cazul în care unul dintre ( sau ambii ) părinţi este în străinătate, acesta poate întocmi Declaraţia la o Reprezentanţă Diplomatică a României ( Ambasadă sau Consulat ) din ţara respectivă!
Sau la un Notar public din acea ţară; dar, în general, la Notar este mai SCUMP + că trebuie tradusă în Limba Română...
Apoi îţi trimite Declaraţia ( în original ) prin Curier rapid sau Poştă!

Toate cele bune!

| Ofiintă a răspuns:

Buna,
in acest caz trebuie doar sa eliberezi de la notar o fisa (imputernicire de la notar) pe numele parintelui care iti este tutore, cel care are grija de tine, in custodia caruia te afli. Daca sunt divortati, banuiesc ca esti in custodia mamei, astfel aprobarea tatalui tau nu este necesara. Poti sa mergi linistita cu mama la notar pentru a elibera dovada respectiva.
In cazul in care parintii tai nu ar fi fost divortati intr-adevar ar fi fost necesar sa aprobe amandoi.

| raluk27 a răspuns:

Ai nevoie de o declarație (nu procura) din partea ambilor parinti, prin care isi exprima acordul sa iesi din tara. Tatal tau poate face aceasta declarație la Ambasada sau Consulat si dupa ce ti-o trimite in original, abia atunci poți parasi tara.