| Andreea_Laura_1995_ZEqj a întrebat:

Bună ...Sunt minoră și vreau sa plec la mama mea plecata in Italia... Pot pleca din tara fara nicio problema daca tatal meu imi face procura ca plec la mama si declara ca plec pe avion insotita de stuardeza? Sau imi trebuie neaparat insotitor?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Problema ta nu este insotitorul major, conform L.248/2005 acesta poate fi si personalul de bord de pe avion.
Problema este ca ai nevoie nu numai de declaratia tatalui ci si de cea a mamei.
Va trebui ca mama sa obtina declaratia de la o reprezentanta diplomatica (Ambasada ori Consulat) a Romaniei din Italia si sa ti-o trimita in original, prin posta sau curier rapid. Tatal ta va face declaratia la orice notar public din Romania. Ambii vor indica drept insotitor major personalul de bord de pe avion.
In acest sens sunt prevederile art.30 din L.248/2005, citez:
"ART.30.(1)Organele poliţiei de frontierã permit ieşirea din România a cetãţenilor români minori numai dacã sunt însoţiţi de o persoanã fizicã majorã, în urmãtoarele cazuri:
d)minorului care este titular al unui document de cãlãtorie individual sau, dupã caz, al unei cãrţi de identitate şi cãlãtoreşte însoţit de o altã persoanã fizicã majorã i se permite ieşirea în aceleaşi condiţii şi împreunã cu aceasta numai dacã persoana însoţitoare prezintã o declaraţie a ambilor pãrinţi sau,
dupã caz, a pãrintelui cãruia minorul i-a fost încredinţat prin hotãrâre judecãtoreascã rãmasã definitivã şi irevocabilã, a pãrintelui supravieţuitor ori a reprezentantului sãu legal, care sã cuprindã acordul acestora cu privire la efectuarea cãlãtoriei respective de cãtre minor, la statul sau statele de destinaţie, la perioada în care urmeazã sã se desfãşoare cãlãtoria, precum şi
datele de identitate ale însoţitorului respectiv.
(5)Poate avea calitatea de insotitor si o persoana anume desemnata din cadrul unei societati comerciale autorizate, in conditiile legii, sa desfasoare activitati de transport international de persoane."

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Ambii părinţi trebuie să dea o Declaraţie Notarială în care precizează că sunt de acord cu călătoria ta + TREBUIE să ai un însoţitor MAJOR!
Însoţitor poate fi şi personalul de bord/stewardesa...

Vezi detalii la linkul :
http://www.politiadefrontiera.ro/calatorie_2008/minori.php

http://www.notarcardasim.ro/......minorului/

În cazul în care unul dintre ( sau ambii ) părinţi este în străinătate, acesta poate întocmi Declaraţia la o Reprezentanţă Diplomatică a României ( Ambasadă sau Consulat ) din ţara respectivă!
Sau la un Notar public din acea ţară; dar, în general, la Notar este mai SCUMP + că trebuie tradusă în Limba Română...
Apoi îţi trimite Declaraţia ( în original ) prin Curier rapid sau Poştă!

Toate cele bune!