| theboyinlove a întrebat:

Ce acte sunt obligatorii pentru a pleca din tara alaturi de o persoana minora? Eu sunt major. Parintii minorului sunt divortati si sta cu mama si tatal vitreg dar cel din urma e plecat in Germania si nu se mai intelege absolut deloc cu mama, ii face viata un calvar. Eu o sa plec in ianuarie din tara. Se poate face cumva sa iasa din tara fara sa fie necesara o procura de la parinte? Multumesc mult

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In cazul expus minorul nu poate iesi din tara decat cu o declaratie notariala autentica, data de ambii parinti biologici.
Exceptie fac cazurile cand tatal biologic ar fi decedat sau la divort minorul a fost incredintat numai mamei, in aceste cazuri este destul declaratia mamei.
Daca tatal vitreg l-a infiat pe minor atunci este nevoie si de declaratia acestuia.
Pe langa declaratie minorul trebuie sa aiba carte de identitate sau pasaport, dupa caz si tu trebuie sa ai certificat de cazier judiciar valabil, respectiv nu mai vechi de 6 luni.

| mihai69 a răspuns:

Https://www.politiadefrontiera.ro/......ri-59.html
Vezi la punctul 4 - MINORUL ÎNSOȚIT DE O TERȚĂ PERSOANĂ (ALTA DECÂT PĂRINȚII SAU REPREZENTANTUL LEGAL).

| kevin9 a răspuns:

Nu