| Drodo a întrebat:

Salut, sunt clasa a 9 a sunt pe stiinte sociale, daca vreau sa ma transfer pe filologie, trebuie sa dau test la ceva? Stie cineva cum este testul la latina? Sunt usoare testele sau? Ca imi e putin frica ca nu le trec

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Transferurile se executa numai la inceput de an scolar, asa cum a informat Ministerul Educatiei si invatamantului si numai daca se indeplinesc anumite conditii:
_ media elevului sa fie egala sau mai mare ca a ultimului intrat la acel profil. Nu uita ca tu ai 6.92 si nu cred ca te poti incadra.
- sa se sustina si sa se ia note de trecere la examenele de diferenta
- sa nu existe corijente sau note scazute la purtare
- iar clasele sa nu aiba numar de copii, peste limita

| Drodo explică (pentru Violleta2022):

Pai daca vreau sa ma transfer din clasa a 10 a? Nu ma transfer cu media generala din clasa a 10 a sa fie mai mare decat media ultimului absolvit?