| SasshaZuzana a întrebat:

Ce părere aveți? Va veni războiul?
Mai precis ^al treilea război mondial^ Rusia va ataca România? Dau fundă!

Răspuns Câştigător
| Catennacio87 a răspuns:

Rusii nu au ce sa mai ia din Romania, au plecat cu Tezaurul, ne-au avut sub aripa cateva decenii la rand, putem spune ca si-au facut treaba. Nu mai plecati urechea la ceea ce spune presa pentru ca can-canurile despre razboi le asigura lor painea de maine.

| marioaraa2 a răspuns (pentru Catennacio87):

Vad avioane aproape de sol. aud si stiri de asa ceva. se fac exercitii militare..rusii aproape ce sparg fronturile ucrainei..deci.

21 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Prea putin probabil ca Rusia sa aiba curajul asta, doar daca nu a innebunit Putin. Principalul aliat al lor este China si China se pare ca nu este de aceeasi parere cu Rusia, desi si ei se uita cu jind la Republica Chineza Taiwan. Oricum, probabilitatea este mica.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu cred!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ii doar pe rusi in pix de Romania.

Răspuns utilizator avertizat
| mODIN a răspuns:

Pentru ce sa atace Rusia Romania? N-au ei alta grija decat romanii laughing

| KovacsB a răspuns:

"Conform „Global Research", de la înființarea la 4 iulie 1776, când Statele Unite ale Americii și-au declarat independența, din 247 de ani de existență, 225 de ani S.U.A. s-au aflat în război. In aproape două secole și jumătate, doar 22 de ani de pace. Concluzia este evidentă, trecutul, prezentul și viitorul Statelor Unie ale Americii au ca dominantă starea de război."

| Simpatic a răspuns (pentru KovacsB):

Corect, pentru ca SUA din asta traiesc, daca nu iti baga soldati sa te "apere" pe bani multi, atunci iti vand echipament militar de miliarde de dolari, deci in concluzie SUA traiesc bine mersi de pe urma razboaielor.

| AlexandruContFacutLaMisto a răspuns:

Ba gandeste-o si tu logic rolling on the floor,tu esti putin si iti vine tie maine nebunia sa conduci toata europa,ce ai face? Iti zic eu ce as face,m-as alia cu china si korea de nord,si as ataca instant marile puteri,gen Italia,franta,Germania, Anglia si statele unite, in principal statele unite si Anglia, pentru ca daca le-ai curatat pe astea dupa ai europa la picioarele tale, de ce sa fii asa idiot incat sa ataci Romania ca sa stie toate puterile mari si sa vina peste tine, cand poti lejer sa ataci subtil america si sa o ingenunchezi si dupa usor usor.Asta a fost si greseala tuturor marilor conducatori ai lumii, aroganta.Asta ar fi o aroganta sa incerci sa cuceresti pe rand rapid toate tarile mici,mai bine te axezi pe una mare si o dai in cap. Uita-te la napoleon,s-a dus in cap pentru ca aroganta l-a tras in felul in care el a vazut ca domina europa si s-a gandit el sa se duca peste rusii, chit ca inca nu avea puterea, uita-te si la hitler, aceeasi greseala, omu efectiv a atacat franta si rusia in acelasi timp si logic ca tara lui a fost inconjurata de rusi si francezi si l-au pus in cap, gandeste-te asa tu ai nucleu fortei si il imparti in 2, ca sa lupti cu 2 puteri, acele 2 puteri au fiecare un nucleu al forteri, daca tu iti imparti nucleu nu poti avea vreo sansa.Adica gandeste asa, ai 100 de oameni TOP, franta are si ea 100 de oameni top si rusia la fel, tu daca ataci ambele tari ramai doar cu cate 50 de oameni top impotriva a 100 de oameni top.Intelegi? Eu daca as vrea sa conduc europa m-as pune bine cu asiaticii si as ataca america si Anglia, gandeste-te doar faptul ca tu rusia cu china aveti populatie mare, iei populatia aia mare si te duci peste americani, ii cureti pe americani si ramai cu armele lor, atunci esti imposibil de batut.Tu daca te duci peste Romania, moldova si alte tari de astea de 2 lei, ca suntem de 2 lei in comporatie cu altele, ce castigi? Ce poti lua tu de la romani care sa te ajute sa te bati cu aia mari? In schimb tu de la americani poti sa iei arme si tinand cont ce forta ar avea rusia doar ar veni in Romania si ar zice va predati? Si noi am zice da ca am stii ca am muri ca prosti ca sanse sa-i batem oricum n-am avea.

| anonimulll12345 a răspuns:

Va fi ceva razboi mai mare dar nu mondial, nimic asemanator la ww1 sau ww2. Conflictele o sa fie izolate geografic
Rusia nu are motive sa ne atace atat timp cat nu facem noi ceva.
Vom suferi numa din urma problemelor economice cauzate de razboi, in cel mai rau caz mai luam cate o pastila pentru radiatii si o sa bage restrictii gen covid cand vantul sufla inspre noi cate un nor cu radiatii

Răspuns utilizator avertizat
| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonimulll12345):

Asa a fost si in trecut. Motivele se inventeaza. Ce, pe Ucraineni ce motiv aveau sa ii atace decat ca le stateau in cale? Si noi sintem de vina ca ne gasim unde ne gasim pe harta...

| anonimulll12345 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Pt ca NATO se extinde incontinu inspre est iar asta ii sperie ca pe dracu pe rusi. Din motive istorice/etnice/rol geo-politic considera Ucraina o regiune mai autonoma de a lor nu ca pe un stat total independent. Si una e cand un stat e neutru si alta cand ii pe cale sa se inscrie intr-o alianta militara anti-tine.
Ucraina a luat nastere in 1991 iar Rusia a dat de inteles inca de prin anii 2000 ca va interveni daca negocierile nu au rezultate
Noi n-avem nici o vina si nici o treaba Nu suntem afectati si nu o sa fim afectati. Nu-i conflictul nostru

| anonimulll12345 a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

In caz ca se ajunge la nucleare statul o sa ne informeze si sa distribuie in farmaciile locale medicamente anti-radiatie. Medicamentele nu se pot lua de dinainte, si poate nu se va ajunge la nucleare asa ca nu vom avea nevoie de medicamente

Răspuns utilizator avertizat
| anonimulll12345 a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Poti face cancer sau alte boli dar in termen lung in functie de cata radiatie primesti. Dar relax nu se pune inca problema pentru asa ceva
Dezastrul de la Cernobil a emis de 400 ori mai multa radiatie decat bomba nucleara detonata in Japonia. Din cauza musamalizarii oamenii au aflat de cernobyl la saptamani dupa dezastru timp in care norii radioactivi au acoperit tariile din jur si oamenii nici nu stiau si n-au patit nimic. Ca dezvolti cancer la batranete cui mai pasa

| Simpatic a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Pastila cu iod contra radiatiilor se ia doar cand autoritatile avertizeaza in acest sens si este un pericol iminent nuclear! Nu se ia asa preventiv precum o pastila cu musetel!

In Romania populatia a luat efectiv acest tip de pastile in 1986 cand s-a petrecut accidentul nuclear de la Cernobîl! atat in 1986!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonimulll12345):

Esti de o naivitate amuzanta. Plus ca te contrazici singur. Ia vezi ce au semnat rusii si cu altii in 1994 privind Ucraina. Eeeexact. Atunci cand fraierii de ucraineni au renuntat la armele atomice si bombardierele strategice crezind ca ii lasa rusnacii in pace si mai ales ca aia din vest care au parafat si ei tratatul nu vor sta ca strutul cu mecla in nisip...
Mai ales la postul urmator privind statul Roman care cica ar face ceva... care acel ceva mai ales trebuie facut in cateva ore, nu saptamini!

| anonimulll12345 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

In anii 90 Rusia a adoptat o politica pro-vestica, incercand sa devina si membru NATO, in consecinta semnand tratate si facand demersuri economice pentru a se integra. Insa de prin anii 2000 ajungand la concluzia ca acesta politica pro-vestica nu da roadele asteptate, Rusia treptat s-a redirectionat catre regimul anterior, in consecinta asa mai neoficial a cam anulat toate tratatele semnate din perioada cand avea o politica pro-vestica Si incearca sa redobandeasca sau macar sa aiba sub influenta fostele sale teritorii ce au devenit independente peste noapte in anii 90. , si aici e problema ca aceste teritorii nu mai vor sa fie parte din Rusia dar Rusii nu le da de ales mai ales ca nici NATO nu sta linistit profitand de oportunitate pentru a se extinde.
Logic ca ce face Rusia nu e OK, ca nu poti anula toate tratatele semnate anterior. Eu am prezentat faptele ce au dus la declansarea acestui conflict

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonimulll12345):

Nu a anulat neoficial, doar ca nu a respectat, atita tot. Niste mizerabili cum au fost mai mereu de-a lungul istoriei. Si daca se impute treaba si iese naibii aur la putere, noi o sa fim din nou niste tradatori infecti care schimba echipa in timpul meciului apoi nu sunt respectati de nimeni.