| DnZuuL a întrebat:

Salut tpu.Acum la scoala se organizeaza anul nou..Si am nevoie de vreo sceneta. Dati-mi va rog ceva nume de scenete sau scriti chiar voi una. principalul sa fie ceva interesant si neplictisitor. poate si ceva amuzant.Dau fundawinking

Răspuns Câştigător
| MikulAjutor a răspuns:

Scenariu – Salvarea Craciunului

Fiicele Mosului: Ei bine, bine ati venit, va vom insoti in lumea lui Mos Craciun

Mosul: HO HO Ho! Buna ziua fetele mele! Va rog sa le spuneti elfilor sa se apuce de treaba! Scrisorile sunt in sala cadourilor.

Fiicele: Binee

Fiica Bianca: Dicky, ai de facut ceva! Trebuie sa ii indrumi pe ceilalti catre sala cadourilor! Puteti incepe treaba!

Dicky: Bine! Acum Incepem!(Gabi)

Gicky: SA ne apucam de treaba! Cu totii in catre scrisori!(Mihai)

Dicky: In sala cadourilor!

Elfii: Yupyyy! Cadouri, cadouri! Yupyy!
Fiica Oana: Acum noi vom pregati colindele pentru Mos!
Fiica Diana: Sa incepem!

……

Pe cand elful MYRY pazea cadourile:

HR. FHRRR( sforaia)

Elful Micky: Hei, parca tb sa pazesti cadourile!(Cata)

Myry: Off…(Mirica)

Micky: Da, offf…Va tb acum sa pazesc si eu cu tine!

Mosul:Myry. dupa ce termina elfii pregatirea, sa pui cadourile in sacul meu, iar sacul in sanie!

Myrybig grina, Mosule! Asa va fi!

Fiica Andreea: Acum ca am terminat repetitia va trebui sa vedem ce fac elfii nostri!

Fiica Myha: Asa e, sa mergem!

Elfi munceau de zor…

Trinky: Cadouri…bomboane..delicios…

F. Oana: Tinky, termina! Acestea nu sunt pentru tine, ci pentru ceilalti copii!

Trinky: Bine…Dar stiti de ce primesc copiii cadouri?

F. Andreea: Da, stim, ei primesc cadouri deoarece sunt cuminti!
Trinky: Si eu nu sunt cuminte?(Nicu)

F. Diana si Myha: Ba da esti, dar tu esti elf, ajutorul lui Mos Craciun!
F. Bianca: Asa este, cred ca pentru orice copil acesta ar fi cel mai frumos cadou! De a lucra si de a trai in taramul lui Mos Craciun! Este cel mai frumos vis, ce pentru unii nu poate deveni realitate!

F. Stefania: Da, tb sa va bucurati deoarece nu oricine are sansa de a fi ajutorul Mosului!

Elfii: Ne bucuram! Hip Hip Ura pentru NOI! HIP hip ura pentru MOS! HIP hip ura pentru COPII!

F. Gabriela: Continuati-va treaba! Nu ati terminat!

F. Ana: Nu uitati! Impachetati toate cadourile!
F. Loredana: Nu dorim ca vreun copil sa ramana fara cadouri!

F. ANA T si Diana Z:Sa inceapa distractia!

F. Ana: CU totii! Impreuna!
F. Diana Z: La bine si la Rau!
Cu totii impachetam cadourile…

Stefania:Sa pornim!

Dubla 2:

Ciucu:Of,Mosul asta! Il invidiez! Candva am fost colegi,dar,din cauza ca el a devenit celebru,si, pe deasupra, foarte iubit de copii, am devenit cei mai mari rivali!

Tudor:Lasa, Rege al Zapezii! Am eu un plan!

Ciucu:Si care ar fi acela?

Tudor:Fii atent! O sa intru in reteaua lui Mos-Craciun si toate scrisorile ce le primeste o sa fie preluate de noi! Facem cadourile dorite de copii si apoi mergem sa punem stapanire pe regatul lui Mos-Craciun!

Ciucu:Asa sa fie!

Dubla 3

Ciucu:Ha, ha, ha! Am ajuns in tara luiMos-Craciun! Haideti sa-l inchidem!

Dubla 3

Ciucu:Haideti sa intram in casa lui Mos-Craciun si sa-l cautam! Dar ce avem aici? Bradul cu cadouri! Vai, ce bine ca doarme paznicul!

Alexandru:Repede, baieti! Sa furam darurile pana ce n-o sa se trezeasca paznicul!

Dubla 4

Mos Craciun:Ho,ho,ho! Haideti sa luam cadourile si sa le punem in sanie! Pana dimineata trebuie sa ducem toate darurile copiilor,altfel,cand se vor trezi,vor fi tristi ca Mosul nu a ajuns si la ei!

Fiicele in cor:Mosule, dar unde sunt cadourile?

Stefi:O, doamne! Cineva le-a furat! Trezeste-te, paznicul! Cadourile au fost furate!

Mirica:Ce? Ce? Ce s-antamplat?

Mihai:Cineva a furat cadourile! Daca nu le vom gasi pana diseara, Craciunul va fi distrus!

Mirica:Trebuie sa facem ceva!

Cata si Gabi:Asa este! Sa cautam cadourile!

Cata:Sa salvam Craciunul!

Gabi:Sa-i inchidem pe cei ce vor sa-l distruga!

Toti in corbig grina! Da! Da!

Dubla 5

Ciucu:Istet copil ai,Mos-Craciune! Dar din pacate incepand de acum,nu tu vei fi bucuria copiilor! Ci eu,Regele Zapezii! Ha,ha,ha!

Mos Craciun:James,cum de ai putut face asta? Am fost colegi buni candva!

Toti in cor,fara Mos:Colegi?!

Fiica Diana N:Mosule,el ti-a fost coleg?

Mihai:Chiar asa! Cum se poate?

Fiica Bianca:Ori cum ar fi,trebuie sa il oprim pe el si sa salvam Craciunul!

Toti, unul dupa altulbig grina, da, da!….da, da!

Dubla 6

Alex:Nici o sansa! Craciunul va avea parte de un alt Mos:Regele Zapezii! Ha, ha, ha! Prindeti-l!

Dubla 7

Mihai:Vai, mama si surorile mele au fost inchise! Si Mosul! Of! Numai eu am ramas! Trebuie sa gasesc o cale sa-i salvez si pe ei, dar mai ales Craciunul!

Dubla 8

Mos Craciun:Ce bine ca fiul meu nu a fost prins! Trebuie sa avem incredere in el ca ne va salva!

Intre timp…

Ciucu:Ha,ha,ha! Sa plecam! Rudolf,hai! Dii, dii! Tu esti seful! Hai, dii! Zboara! Iti dau…morcovi! Magia Craciunului, Rudolf! Dii, dii!

Dubla 9

Mihai:Tata, tata! Unde esti? Mama? Elfilor?

Stefania:Suntem aici, fiule!

Fiicele Ana T si Gabriela:Frate, aici!

Dubla 10

Mihai:V-am gasit! Unde sunt cheile, pentru a va elibera din cusca? Unde sunt?

Fiica Myha:In cui!

Mihai:Bine! Va voi elibera acum!

Toti in corbig grina, da! Sa mergem! Da!

Dubla 11

Mihai,Gabi si Cata:Haideti! Sa pregatim substanta pentru magia Craciunului!

Fiicele si Stefania:Ingredientele sunt in dulap:

Mirica:Hai,hai! Sa o pregatim! Sa vedem! Deci,trebuie sa punem praful in cazane! Si apa! Sa le amestecam!

Intre timp…

Ciucu:Mos Craciun a scapat! Repede, sa-l cautam!

Alex:In atelier, in atelier!

Fiica Oana:Vin! Vin!

Fiica Ana G:Asa e! Vin! Sa aruncam substanta peste ei!

Fiica Lori:Sa aruncam substanta!

Mos Craciun:Hai! Acum ar trebui sa devina buni!

Ciucu:Mosule, ce rau imi pare ca te-am invidiat! tu ai fost cel mai bun prieten al meu! M-ai putea ierta?

Mosulbig grinesigur, dar cu o conditie!

Ciucu:Care ar fi aceea?

Toti:Sa ne ajuti sa distribuim cadourile!

Ciucu:Bine! La drum! Dar am o intrebare:cum porneste sania asta? Ca am tot incercat si nu am putut s-o fac sa plece!

Mosultongueai mi-am facut sanie cu motor! Fii atent!

Dupa o vreme…

Toti:Sa plecam! Iee! Iupii!

Fiica Andrea:Iupii! Sa le dam copiilor cadourile! Sa ii facem fericiti! Iee!
E CHIAR PLACUTA da si uh fundarolling on the floor