| 00mulanonim a întrebat:

Salut TPU, am 13 ani si practic mtb. Doresc sa imi iau o bicicleta noua deoarece doresc sa fac performanta cu acest sport, dar ai mei nu ma sustin. Am 20 milioane bursa de la scoala si mai am nevoie de inca 20. M-am gandit sa ma angajez, oare gasesc loc de munca? Daca nu ce as putea sa fac?

3 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

La 13 ani nu prea ai multe posibilitati sa faci bani si nu la nivelul la care sa ajungi in anumite competitii sportive fie amatori fie profesionisti
deci la aceasta varsta fara sustinerea parintilor nu ai cum sa faci achizitii de genul celor pe care le doresti tu!
poate patintii tai vad sau stiu unele lucruri, poate sunt doar aroganti sau pur si simplu nu cred in orice idee
si eu daca la 13 ani le-as fi zic alor mei asa de nicaieri ca vreau sa ma fac pictor celebru, acum ei ce sa creada ca chiar aveam sanse?
eu nu zic ca trebuiesc taiate aripile unui copil insa nu cred ca toate lumea, toti parintii, au viziune ca proprii lor copii pot ajunge departe intr-un anume domeniu de acesta mai iesit din tipare... uneori se inseala parintii si copiii lor chiar ajung sus de tot acolo unde nimeni nu se astepta!

| Violleta2022 a răspuns:

Banii din ziua de azi au denominari de zeci, mii, sute de mii si se numesc RON, fiindca milioanele alea de lei, de care vorbesti tu, nu le mai foloseste nimeni de peste 10 ani, fiind bani vechi care nu ami au nici o valoare in ziua de azi.

In ce priveste angajarea, este total ilegal si imposibil sa te angajezi la 13 anisori, fiindca esti copil sub stricta protectie a parintilor si total ilegal sub 15 ani.

| sierra1 a răspuns:

1 nu
2 mai stai oleacă și mai pui niște bani din bursă sau mergi cu sorcova (la rude desigur)