| Gigelbosu a întrebat:

am nevoie urgent de un raspuns.Deci am lipsit 3 saptamani de la scoala pentru ca am avut mana in ghips si maine dau test la chimie. Puteti sa imi explicati mai pe inteles cum se afla covalenta unui element si electrovalenta si sa imi explice si mie ce sunt alea.Si in plus ce este ionizarea.Dau funda Vreau un raspuns mersi anticipat

1 răspuns:
| Daniel2332 a răspuns:

Ionizarea este procesul prin care atomii câștigă sau pierd electroni. Pot apărea două cazuri: atomii pot pierde electroni sau electronii sunt capturați de câmpul nucleului atomului rezultând ionii pozitivi și, respectiv, negativi. Cantitativ ionizarea se descrie prin energia de ionizare sau afinitatea pentru electron.

numai asta o stiu laughing