| KATARAandAANG a întrebat:

Am o problemă cu timiditatea sau mai exact cu unele din efectele ei:
1. La ore sau cînd stau la pauză cu colegii de clasă nu știu de ce vorbesc încet și ca să mă înțeleagă profesorii sau colegii trebuie să repet de 2-3 ori unul și același lucru, în timp ce acasă, cu copiii vecini răcnesc de răsună toată strada.
2. Cînd am ieșit cu o veche prietenă la plimbare (eram colege la un cerc de desen) nu aveam nici un subiect de discutat chiar dacă nu am vorbit demult timp (m-am descris de la cerc) și eram mereu TARE vorbărețe în timpul lecției la acel cerc.
3.Mă bîlbîi mereu cînd povestesc ceva și toate privirile sînt ațintite spre mine.
Cum să înfrunt aceste obstacole care îmi îngreunează viața?

Răspuns Câştigător
| AnemonaP a răspuns:

1.Incearca sa vorbesti tare,fa exercitii in clasa cu colegii,trebuie sa vorbesti clar, si eu pateam odata lucrul acesta dar nu stiu de ce, trebuie pur si simplu sa vorbesti tare, faci exercitii si acasa, trebuie sa te simti in largul tau.

2.Asa se intampla cateodata cand vorbesti cu o persoana undeva,gen: pe internet,la un cerc de desen,la biblioteca, puteti sa vorbiti foarte mult, dar cand iesiti doar voi doua afara, la o plimbare, lucrurile se schimba putin.Eu sunt foarte vorbareata de fel,nu conteaza de subiect,dar eu ma bag,gasesc altele, dar cateodata, crede-ma, si eu am momente cand nu gasesc absolut niciun subiect si pur si simplu tac.E ok sa se mai intample asa, nu-i nimic grav.

3.Si eu faceam la fel inainte,dar trebuie sa te gandesti ca persoanele acelea sunt captivate de ce spui,toate privirile sunt atintite spre tine, dar daca povestesti ceva trebuie sa ai o siguranta mare pe tine, oricum, povestesti ceva, nu trebuie sa ti se para un lucru complex.

Si eu pana in clasa. a6-a eram foarte timida, dar in clasa a6-a m-am ambitionat foarte puternic, foarte puternic. Am cautat pe internet sfaturi, mi-am notat citate intr-un carnetel, si lucrurile pe care sa le fac si le bifam pe zi ce trece.Mereu ascultam o melodia care simteam ca ma ambitioneaza si ma face sa fiu asa cum sunt eu,o puneam mereu ca alarma la telefon,in dimineata ma destepta si de abia asteptam sa ma duc la scoala,sa fie o zi noua plina de peripetii,in fiecare zi asteptam cu nerabdare sa ma duc la scoala si sa fiu cum vreau sa fiu. M-am schimbat atunci cum am vrut si chiar am fost surprinsa si eu in mod placut de evolutia mea.E bine ca tu esti timida din unele puncte de vedere,nu ar trebui sa te ingreuneze,simte-te bine in pielea, mai bine ai sta si pe langa oameni care sunt foarte vorbareti, sa te ambitioneze intr-un fel. Totul este ok, nu iti ingreuneaza asta viata, nu este ceva complicat sau greu.Te pup si sa fii asa cum iti doresti! :* succes.

1 răspuns:
| ManiaculTau a răspuns:

Nu trebuie sa te gandesti asa mult la acele lucruri, fi mai lejera