| RazvanMessi10 a întrebat:

am s ieu o intrebare ce ziceti sa ma apuc serios de desenat stiu asa sa desenez nu la perfectie dar stiu si nu am exersat niciodata nu imi place sa desenez portrete fete oameni,, bleach " dar imi place sa desenez pe pc peisaje 3d case, castele, tot ce se poate baga in jocuri chit ca stau si 20 de ore pe zi dar le fac cu multa atentie si cu mult suflet ce spune-ti sa ma bag serios pe treaba sa mai imi cumpar si o tableta grafica as vrea as devin Environment Artist ce spune-ti cu multa munca si foarte multa incredere si ambitie as putea ajunge pe la renumitele compani: Blizzard, Ubisoft si etc.dar nu din prima doar progresand ce spuneti sa incerc sa-mi depasesc limitele sau este o pierdere de timp am 16 ani sunt la un liceu teoretic profil turism si alimentatie clasa a 10 o intre acum am terminat a 9 cu media: 8.34 ce spune-ti sa imi depasesc limitele sa incerc ce spuuneti este in zadar sau am o sansa? nu stiu ce sa spun eu vreau sa lucrez la companii de jocuri este visul meu tremur cand ma gandesc la asta si simt asa o fericire in suflet daca as face asta..are rost sa ma apuc sa ma straduiesc sa fac un portofoliu cu cele mai bune creatii ale mele peisaje si etc 3d si tot ce pot eu? as avea sanse sa intru intr-o companie ca Evironment Game sau asa ceva cu desenat de peisaje si tec dau funda ce ma sfatuiti thanks eu nu cred ca trebuie sa ai talent excelent de mare sa devii asa ceva si doar multa munca ce ziceti?

1 răspuns:
| kitana a răspuns:

Sunt oarecum in domeniu, urmez cursurile unui liceu de arta si vreau sa merg mai departe tot la o facultate de arta pe profil grafica publicitara.Desi nu ma pricep la partea asta cu grafica pentru jocuri si 3d parerea mea este ca nu e niciodata tarziu pentru ceea ce iti place cu adevarat, iti trebuie foarte mult exercitiu, lucrez in medie 6 ore pe zi si asa o fac si colegi mei, inca nu este destul iar concurenta e foarte mare.Munca e cheia succesului in orice domeniu.Eu nu stiu ce abilitati ai tu dor stiu ca trebuie sa lupti pentru ceea ce iti doresti si cu siguranta ar trebui sa consulti un specialist care sa te indrume,sa faci pregatire, sa te sfatuiasca ce iti trebuie la mapa pentru asa ceva, plus ca la noi in tara nu exista ramura asta de grafica pentru jocuri in facultati, cunosc pe cineva care a aplicat in Anglia pentru ceva similar. Vorbeste cu un specialist, doar el iti poate da un sfat concret daca merita sau nu sa continui pe drumul asta.