| Alyofficiall a întrebat:

as vrea sa aflu si eu un regim de slabit big grin am 20 ani si am 1.82 si 107 kg as vrea sa ajung la 85 un regim de vreo 25 kg sa dau jos stiti?big grin

3 răspunsuri:
| psychosocial_6198 a răspuns:

Nu manca? alt regim mai vrei? mai adauga si niste alergare si ronaldo te faci

| greyhound a răspuns:

Iti faci tu un regim pe care il agreezi intrucat va dura ceva timp sa dai jos 25 kg si n-ai vrea un regim nasol; nu cauta pe net diete, dietele celebre sunt pentru 1 luna, maxim 2
Primul pas iti faci o socoteala la cate calorii mananci intr-o zi
Apoi intra pe un site de calorii (gen oneden) si fa-ti o lista cu ce ai vrea sa mananaci, trebuie sa ai grija sa alegi alimente cu putini carbohidrati simpli si nu prea multe grasimi
Obiectivul e sa iti faci un necesar de calorii care sa fie cu 500-1000 kcal mai mic decat ce mananci acum
Dupa ce ti-ai facut necesarul, imparte-o la 4 (asta va fi numarul de mese sau 3 mese plus 2 gustari)
Asta-i dieta, urmeaza activitatea - cel putin 45 min alergare zilnic
Ai grija sa nu te infometezi (sa micsorezi nr de calorii mai mult decat e cazul) de dragul de a slabi mai repede
Orice alta activitate ai vrea sa adaugi, e binevenita dar doar daca simti sigur ca poti
Dupa prima saptamana ar trebui sa te cantaresti zilnic sau la 2 zile sa vezi cum evoluezi
Pe parcurs va mai trebui sa reduci nr de calorii consumate dar doar daca stagnezi
Mai tine cont ca trebuie sa bei apa (2L) si iti trebuie fibre
Succes

| Adeniy a răspuns:

Trebuie sa te inarmezi cu multa rabdare.Trebuie sa reduci din ceea ce mancai:deloc prajeli, deloc fast-foos, deloc dulciuri.Cred ca ai mai auzit oricum asta.
Dimineata poti manca o omleta facuta din albusuri, sau paine prajita, dar niciodata nu bei o cafea la micul dejun si atat
La pranz mananci o supa fara paine daca poti sau doar cu o felie, iar la felul 2 o bucata de piept de pui inabusit
Seara manaci o salata cu o pulpa de pui inabusita. Dupa 2 sap, poti sa iti permiti sa mananci si o mancare care iti place, dar doar o data pe zi