| blueangel27 a întrebat:

Ce reprezinta oscilatiile mecanice? In ce constau ele? Ce lectii cuprinde acest capitol?

Răspuns Câştigător
| ghineanamaria a răspuns:

Oscilaţiile mecanice au fost primele fenomene pe care s−a bazat funcţionarea ceasurilor. Un astfel de ceas este cel cu pendul: un corp dens, atârnat la capătul unei tije, se balansează periodic de−o parte şi de cealaltă a poziţei verticale de echilibru
Un mecanism ingenios menţine în mişcare pendulul pe parcursul mai multor zile, afişând în permanenţă minutele şi orele. În ceasurile moderne (electronice), în loc să mişcăm încoace şi−ncolo corpuri macroscopice, folosim oscilatori electrici, în care electronii sunt cei care oscilează.