| Coolgirlexy a întrebat:

Salut TPU,
figuri de stil
cuvinte din familia LEXICALA floare
adjective propru-zise si provenite din verb la participiu
atribute pronominale (genitival si pre pozitional)
verbe la infinitiv
Multumesc foarte mult anticipat si nu uitati FUNDOI!

Răspuns Câştigător
| SoulEater44 a răspuns:

Buna!
1. Figuri de stil:
a) Lacrimile ei ca doua perle nascute din durere
b) Ochii, porti ale adevarului, zavoare ale minciunii
c) Umbra firava cuprindea micutul trup in bratele ei efemere
d) Marea de grau ca aurul dansa usor in bataia suava a vantului de vara
e) Peste orasul adormit soarele arunca sulite de lumina
2. Familia lexicala
floare: - inflorat, infloritor, florareasa, florarie, florilat
3. Adjective : a) propriu - zise: curat, murdar, alb, negru, frumos, urat, luminos, intunecat
b) provenite din verb la participiu: citit, citita, scrisa, scris, zisa, spusa
3. Verbe la infinitiv: a sta, a manca, a vorbi, a munci, a pleca, a picta, a minti, a lucra, a scrie etc.
Sper ca te-am ajutat!winking Daca mai ai alte intrebari, te ajut cu placere:dwinking

2 răspunsuri:
| maryfanMJ97 a răspuns:

Fam lexicala floare
floricica
frorareasa
inflorat
infloritor

| Aleexxa_Alexandra_2000 a răspuns:

Numiti figura de stil realizeata prin substantivu floare