| anonim_4396 a întrebat:

Hai sa trecem direct la subiect. Acum o saptamana, un foarte bun prieten de-al meu mi-a jignit iubita si mi-a promis ca nu va mai face asta niciodata. Saptamana aceasta, vineri, tot acel prieten a jignit-o inca o data rau de tot, facand-o indirect dama de companie (in timpul dintre prima si a doua jignire, au mai fost reprosuri si/sau jigniri minore). Acum problema e ca pentru mine, o promisiune e ceva foarte important(poate sunt eu de moda veche), iar faza e ca ori ma despart de ea, ori imi racesc prietenia cu el(Nu prea se mai suporta unul cu altul). Ce ar trebui sa fac?
P.S. Tin sa mentionez ca acel prieten m-a dezamagit foarte tare cu gesturile sale si totodata suntem toti trei in aceeasi clasa la liceu.

Răspuns Câştigător
| OldSoul a răspuns:

Intrebarea ar fi ce motiv are el sa o jigneasca, ca sincer, nu cred ca ca o jigneste doar sa te supere pe tine, posibil sa stie el ceva ce tu nu stii si sa-ti ascunda.
Asa ca mai bine incearca sa vorbesti cu el inainte de a lua o decizie.

4 răspunsuri:
| DenisaNicoletaG a răspuns:

Pai eu sunt asa: Niciodata sa nu te certi cu un prieten pentru o iubita, daca sunteti prieteni de nedespartit nu are sens ca tu sa te certi cu el pentru ea. Dar aici e intre ratiune si suflet. Eu zic sa alegi prienul in continuare, e doar strict pararea mea. clar? laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca as fi in locul iubitei tale, m-as fi despartit eu de tine.
Rolul tau nu e ala de-ai oferi si siguranta printre celelalte?
Adicaa... Prietenul ma jigneste si tu continui sa-l crezi bff.
E foarte clar ca nu te respecta.Nici pe el nu se respecta.
Dar tu faci ce simti.

| anoninus a răspuns:

La chestii d-astea nu prea te putem ajuta, dar daca tot vrei un sfat... ai face bine sa uiti de pishatu ala si sa-ti continui viata alaturi de iubita. (eu asa as fi facut)

| Thecurlylion a răspuns:

Eu nu cred ca ar trebui sa te desparti de ea. Pana la urma, el e cel care a gresit, nu ea. Si mi se pare foarte urat sa nu iti respecti promisiunile.