| aly a întrebat:

Imi explica si mie cineva cam cum se analizeaza in mare o expresie verbala impersonala.(de exemplu:mi-e foame,mi-e sila, e liniste, e pace). Fundaaa!

2 răspunsuri:
| zurick a răspuns:

Buna!
1.e TOAMNA
e GER
e LINISTE
e PACE...
Cele scrise cu majuscule sunt SUBIECTE, prin urmare nu alcatuiesc predicatul nominal.

| VampireBlood a răspuns:

Cuvintele pe care le-ai scris sunt formate din vb. "a fi" ce este copulativ,toamnă, frig, linişte, foame, pace sunt substantive. "E toamnă!"-pred.impersonal+subst. cu fcţ. de subiect.