| CoCaCoLa a întrebat:

Salut TPU
ma jutati si pe mine la o tema la romana plzzpuppy dog eyes, am de facut o povestire in ramasad si nu stiu despre ce sa fac stiu ce inseamna povestire in rama si cum trebuie facuta, dar va rog dati-mi niste idei despre ce sa fac
cele mai bune idei primesc fundita

1 răspuns:
| elena a răspuns:

Nu stiu in ce clasa esti, dar iata un exemplu de povestire in rama.

Mihail SADOVEANU - Hanu Ancutei
Definitie: Povestirea in rama (povestirea in povestire sau povestire cu cadru) este o categorie a genului epic, in care interesul se centreaza asupra situatiei neobisnuite povestite si nu in jurul personajelor. Timpul narativ se situeaza intr-un plan al trecutului, iar principala modalitate de expunere este evocarea. Spatiul desfasurarii actiunii este unul privilegiat si ocrotitor, in care mai multi povestitori relateaza intamplari pilduitoare, respectand un ceremonial prestabilit si desfasurand o arta a discursului memorabil.
In volumul "Hanu-Ancutei", Mihail Sadoveanu recurge la la tehnica literara numita poveste in poveste sau povestire in rama, sau naratiune in naratiune, deoarece in cadrul firului epic al volumului intervin istorisiri relatate de fiecare data de alt oaspete de la hanul Ancutei, acesta particularizandu-se printr-un stil propriu. Personajele-povestitori sunt fie participanti direct, fie martori ai intamplarilor istorisite cu placere si cu ambitia ca povestirea lui va fi mai impresionanta decat cele anterioare, deoarece "Cine le spune mai frumos, acela are lauda mai mare", sustine comisul Ionita.

La treaba!