| Beatrice077 a întrebat:

mă simt super nașpa... Să vă povestesc de ce, păi mai exact pe 19 mai 2018 am fost umilită de un profesor, de ce?
Pentru că nu mă pricep la respectiva materie, este genul de profesor rău care pune 2 din orice.
Dacă nu înțelegi ceva 2 ( nu exagerez, o colegă de ale mele l-a rugat să-i explice și a scos-o la tablă și i-a pus 2).
Mi-a spus în fața clasei.
Chestia asta - Nu știu cum te cheamă,aaaa da mi-am adus aminte Beatrice.
Apoi mi-a spus - Ești un nimic,nu ești în stare de nimic, ești egală cu zero,nu o să faci nimic în viață, ești o pierdere de timp. Dar eu nu i-am făcut nimic, nu i-am deranjat ora.
Din senin a început să-mi spune cuvintele alea urâte.
Pur și simplu nu mai pot, de pe data aceea anxietatea mea s-a agravat.
Mi-a spus și că degeaba exist pe acest pământ.
Și am început să cred că are dreptate.
Adică chiar are dreptate.
Mereu îmi aduc aminte cuvinetele acelea pe care mi le-a adresat și încep să plâng, să mă urăsc.
Am început să-i dau dreptate.
Oamenii ca mine nu merită să trăiască, degeaba respir.
Vă rog, fără critici am scris asta pentru sfaturi și ca să mă descarc.

11 răspunsuri:
| Nimeni666666 a răspuns:

Hm... am si eu o profa asemanatoare. De fiecare cand imi spu e rahaturi ca astea ma gandesc ca ea nu are creier. Poate nu era cea mai buna zii a profesorului(munca de prof nu e usoara.stii..profesorii sunt printre cele mai injurate persoane)Nu il baga in seama cand face d-astea sau incearca la urmatoru test sa iei o nota mare. Bafta..si nu gandi ca nu meriti sa traiesti, nimeni nu merita. Toti spun persoanelor pe care le displac ca"nu merita sa traiasca" dar de fapt nici ei nu ajuta societatea cu mult. Ca sa uiti ai putea sa faci ceva ce iti place. Ai putea vorbi si cu parintii. Daca ai niste parintii intelegatori te vor ajuta sa treci peste( daca nu sunt intelegatori probabil vor spune"P..pai daca nu inveti e vina ta"-am patit). Stiu ca ti se pare o porcarie ce ti-am zis mai sus. Tot ce vreau sa spun este sa nu pui la suflet toate nimicurile pe care le zice un om la nervi.

| aXy99 a răspuns:

Fa-i o plangere le director.

| Beatrice077 explică:

Nu îmi m-ai răspunde la întrebări dacă n-ai habar ce sentiment nașpa e, okay?

| cuvant a răspuns:

Beatrice iti spun ca nu e adevarat. Unii profesori care au avut profesori severi continua sa fie la fel.
Nu ar trebuie sa se intample asta.
Daca vrei sa vorbesti putem sta de vorba.
Ce fel de materie e vorba?

| eckblume a răspuns:

Sistemul de invatamant romanesc are anumite probleme despre care multi evita sa vorbeasca. In unele unitati de invatamant inca predau profesori care trebuiau sa iasa la pensie ori nu stiu sa vorbeasca corect gramatical.
Consider ca macar la 3 ani trebuie sa se faca o evaluare psihologica amanuntita fiecarui profesor. Stii de ce? Fiindca exista profesori ca cel pe care il ai tu, care NU MERITA niciun respect.
Un om inteligent nu e perfect. Poate profesorul tau stie materia pe care o are, DAR nu are aptitudinile unui profesor. Vine la catedra doar sa-si ia salariul.
Profesorul rau e genul de profesor care scade randamentul clasei. El insusi e un ratat fiindca datoria lui e ca aproape fiecare elev sa plece din clasa cu lectia pe jumatate invatata. El este frustrat fiindca vede cat e de prost pregatit in predare si da vina pe voi.
Din meseria de profesor se pot naste celelalte meserii.
Esti tanara, ai viata inainte si tu trebuie sa inveti doar pentru tine. Profesorul rau e un strain si nu te cunoaste cu adevarat. Stii ce e satisfacator? Atunci cand scapi de el si ti-ai luat examenele sa ii fluturi diplomele in fata.
Pentru asemenea profesori nu trebuie sa ai decat dezgust. Profesorii adevarati iti ridica moralul si te motiveaza sa studiezi.
In locul tau as merge cu parintii si l-as reclama la director/directoare. Daca directorul nu e in stare sa rezolve ceva, l-as filma pe ascuns si as trimite catre posturile de televiziune. NU E NORMAL, dar majoritatea copiilor tac. Se numesre hartuire ceea ce face profesorul tau. Sa stii ca se poate face ceva in privinta celor ca el. Unii chiar au fost exclusi pentru totdeauna din invatamantt.
Obisnuiete-te cu ideea ca profesorul tau e lipsit de bun simt. Nu el te-a educat, nu el te-a invatat sa scrii, nu el iti da de mancare.
Asculta muzica, vorbeste cu prietenii, sa faci ce iti place si lasa anxietatea.
Meriti sa ai parte de profesori si oameni care iti dau o stare de bine, nu de oameni incompetenti.
Vei avea viitor frumos, tu sa adopti o atitudine pozitiva. Adu-ti aminte de cele mai frumoase cuvinte pe care ti le-a spus cineva. Cu siguranta au mai multa valoare decat cele pe care le-a rostit acel profesor.

| Bondarel99 a răspuns:

Un profesor reactioneaza asa din 3 motive:
- e incredibil de prost
- are impresia ca daca te face in toate felurile o sa te motiveze sa inveti, ceea ce oarecum e corelata cu prima varianta
- i-ai deranjat ora, iar in cazul asta tu nu spui tot adevarul.

Deci daca tu te porti ca un ingeras la ora lui si totusi el vorbeste in halul asta, ai 2 variante:
- mergi urgent la director, chiar la inspectorat daca e nevoie (eventual sa il si filmezi la ora. Stiu stiu, cica nu ar fi voie sa filmezi dar la naiba, nu se intampla nimic)
- te cari naibii din scoala aia ca nu are nimeni dreptul sa te distruga psihic

| Andreeush a răspuns:

Din păcate există și astfel de specimene care nu ar trebui să fie profesori.
Eu aveam în școală un profesor foarte strict, era genul ăla care avea pretenția să îi scrii la teste exact cum ți-a predat el în clasă, până la ultimul cuvânt. Iar dacă scriai cu cuvintele tale nu era bine, spunea ca nu ai învătat.
Nu-l băga în seamă și nimic din ce îți spune să nu îl crezi. Lui ar trebui să îi fie rușine pentru felul cum vorbește cu elevii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ai invata, cred ca i-ai da totusi peste nas. Si aia va fi razbunarea ta.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!

| BunaZiuaMerio a răspuns:

Ce naiba? Serios acum.Am o profesoara de biologie care se purta cu noi ca naiba.Dar dupa ce a avut un atac vascular cerebral se poarta cu noi mult mai frumos. Face glume, rade si chiar zice ca s-a plictisit la ora si ca vrea sa se sune.Mai am o profa de chimie care este foarte rea si severa. Face glume amuzante fara sa fie jignitioare si uneori ne povesteste de ce vom face mai peste putin timp, si ca o sa se distreze ea atunci cand o sa fie mai greu.Ba chiar ne-a zis ca o sa ne faca un,, cadou" de martisor, adica un test.Fiecare are profesorii lui.Nu trebuie sa te gandesti la chestiile astea.Nu e bine sa te incarci atat.

Daca te gandesti ca nu ai de ce sa mai traiesti nu e bine deloc.Probabil mi- a mai venit si mie cand am fost pedepsit si nu mai aveam voie la PC dar asta de nervi.M-am calmat in 5 min.

Consulta un pshiholog.

| notSXPB a răspuns:

Am si eu un astfel de profesor, dar nu chiar la fel de rau ca in cazul tau. El a facut Politehnica si este profesor de fizica. Mereu cand ma intreaba la ce facultate vreau sa merg ii spun "ASE" si el face un ranjet ca si cum ar fi o facultate de prosti. Ei bine, eu i-o intorc lejer spunandu-i ca am de gand sa pun Politehnica a 3-a optiune, dupa ASE si Medicina. (clar n-am sanse la Medicina, but still).
Ideeea principala este ca nu trebuie sa-ti spuna de ceea ce zice un profesor frustrat, cel mai probabil cu probleme acasa. Poti incerca sa ii intorci vorbele, sa nu te intereseze sau sa ii faci plangere al director.