| BlueFeeling a întrebat:

Buna happy. Pff, nici nu stiu cum sa incep... Am o temere. E cam banala, nici nu stiu cum sa o spun, dar... Deci... De ceva timp ( nu mult ) am observat ca respir greu. Nu tot timpul. Dar cred ca zilnic mi se intampla, de cateva ori / zi... Atunci cand respir e ca si cum aerul nu ar ajunge in plamani, ca si cum as respira degeaba. Ca si cum nu as mai avea aer, desi respir... Si am nevoie sa respir tare, de multe ori, ca sa simt aerul cum imi patrunde pe nari in jus, pana la plamani. Probabil stiti cum e cand va tineti mult respiratia, si apoi respirati, cum ( in sfarsit ) simtiti aerul invadandu-va plamanii... Mda, asa simt dupa ce respir de cateva ori, cat de tare pot... Si cand vorbesc, imi pierd aerul si trebuie din nou sa respir astfel... Uneori simt ca si cum m-ar durea inima, cand respir normal, dar greoi... Stiu ca nu e in regula, de aceea am scris intrebarea aceasta... Da, voi merge la doctor... Dar pana sa ajung la el, as vrea parerile voastre. Ar putea fi vreun fel de astm? Nu imi aduc prea bine aminte, dar cred ca la inceput ( cand am observat prima data ) respiram ( mai rar ), practic, suierand... Am uitat sa mentionez ca de vreo 2 saptamani am inceput sa si tusesc... De atunci, tusesc zilnic... Am luat si sirop de tuse, si medicamente anti - raceala ( recomandate de medic ), dar nu m-au ajutat, inca tusesc...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Azµre a răspuns:

Vezi alt medic, poate fi și altă problemă de care să nu știi.

| Borsko a răspuns:

Mi se intampla exact la fel, doar ca eu casc ca sa imi ajunga aerul in plamani happy

Ideea e ca. poate fi si astm, si nu stiu ce boala la tiroida dar n-ai de unde sa stii thinking Ar trebui sa mergi la doctor, eu n-am fost dar astm nu cred ca e. la mine chestia asta e de cativa ani si daca era astm nu prea mai eram printre cei vii big grin

Mergi la doctor si vezi ce iti spune, dar inainte sa te duci pot sa-ti spun din propria experienta ca poate fi de la stres si griji, incearca sa nu te mai gandesti la grija asta si fa altceva, ceva ce-ti place si sa vezi ca nu ti se mai intampla. Dar ziua urmatoare se reintoarce :/

| Eu2208 a răspuns:

Eu nu cred ca ai nimic.

| deyutza135 a răspuns:

Hmm... poti sa fi perfect sanatoasa si eu cred ca asta e. Incearca sa nu te mai gandesti la asta si eu am aceiasi problema (eu am avut-o din cauza ca am avut TBC si m-am speriat) de 5 luni de cand nu ma mai gandesc la asta ma simt minunat nici inima nu imi mia face probleme (am avut si niste boli de inima )deci nu te mai gandi. acum cand m-am gandit am inceput sa am iar sensatia. dao dracu ca trece daca te simti mai bine spune o rugaciunea.