| Alves_Aslan_Robby_1998 a întrebat:

Salutare tuturor, este cineva care stie cum pot scapa parca e un cosmar zilnic am avut o perioada foarte stresanta, cu nervi aproape zilnic timp de 3 luni, si dintr-odata intr-o duminica pur si simplu m-a intepat respiratia si pieptul, am fost la spital, mi-au spus ca suprasolicitare, a trecut o saptamana am facut un atac de panica deoarece nu puteam sa respir ok, si eram singur in casa, anxietatea poate sa fie? Precizez ca pot respira ok dar pur si simplu creierul meu organismul meu nu trage oxigenul fara ca eu sa mi dau seama...as putea zice ca as fi ramas chiar cu un tic sa trag aerul incontinuu eu si e deranjat si ma ameteste in fiecare zi multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| qest11 a răspuns:

Poti avea probme cu inima sa sa faci un AVC daca continui asa. Iti recomand ceai de tei, sau ceva de pe la magazinele naturiste, anti-stress. Ca remediu psihic te poti uita la Stan si Bran, crede-ma ca functioneaza. Schimba locul de munca sau scoala/clasa, daca de acolo provij nervii. Chiar daca schimbi ceva, acea schimbare trebuie sa vina si din gandirea ta. Nu te enerva de doua ori pentru acelasi lucru. Pana la urma chiar daca ti se ia totul, ramai prin absurd fara nimic material, si mai rau, toti rad de tine ca ei sunt destepti si tu esti singurul prost de pe pamant, trebuie sa gasesti o solutie. Atata timp cat cauti o solutie, vei continua sa traiesti. Solutiile la probleme vin gandind, nu cu spaima. Te retragi intr-un coltisor sau o padure langa un copac, si faci planuri. Nu astepta ajutor de la oameni, si nici sa creezi o obsesie in a-i ura. Eu m-am lamurit cu prieteniile la catarama. Decat sa iti cauti prieteni, mai bine ai cauta sa nu-ti faci dusmani. Dar cand te aleg ei pe tine ca dusman, nu le da ocazia sa-ti fie dusmani.

| Alves_Aslan_Robby_1998 explică:

Deci chiar mai motivat multumesc mult la inima nu am nimic, am facut 2 ekg, am fost si la spital diagnosticul de suprasolicitare, acumimi fac iar analizele sa vadlucram in constructii, am 20 de ani, si evident este o munca fizica mare multe ore pe zi mult stres acumulat multi nervi timp de 3 luni, si intr-o duminica pur si simplu am simtit ca m-a intepat in piept si in respiratie, si de atunci pana in prezent am ramas cu respiratia asta care uneori e greoaie asa si alteori e ok dar organismul meu sau creierul nu o trage automat, fara a fi nevoit sa o simt si uneori stari de ameteala

| qest11 a răspuns:

Daca e inima e buna, ai mai multa grija de suflet sa nu il amarasti happy

Stiu cum e, am avut si eu unele lucrari personale de 12 ore pe zi, printre care si la tencuiala traditionala, de unul singur, am adunat cam 1 an jumate zi de zi, stiu cat e de greu. Am lucrat doar de unul singur, rar am chemat ajutoare, pe la carat moluz, nu prea mi-a placut munca in echipa, si nici n-am avut norme. Ai grija la praf, pune masca cu supapa si vata uda in interior daca e praf de nu te vezi om cu om, mai ales daca dai santuri cu flexul prin pereti. Mai pot fi niste intinderi la muschii pectorali, combinate cu epuizare fizica. Pe tine te-a durut duminica, pentru ca te-ai relaxat si ai simtit din plin epuizarea fizica. Lasa ca te refaci tu, dar trebuie sa te menajezi putin. Fiecare are un ritm in munca, ca sa poata atinge si varsta de pensionare. Ai putea sa-ti ei concediu medical pentru epuizare, dar problema e doar partial rezolvata. Incearca sa-ti mai reglezi dozajul munca-odihna, plus o alimentatie cat se poate de sanatoasa cu fructe, mai ales mere, exclus cele din magazine, care doar arata bine si costa mult.

1 răspuns:
| zăGhost a răspuns:

Te-ar ajuta sa faci psihoterapie.