| Lewandowski a întrebat:

V-as ruga din suflet sa cititi tot!
Sa incepem cu inceputul. De cand eram mic, am fost un copil care invata tot timpul la tot! Imi si placea si imi place sa fac acest lucru. Momentan sunt clasa a 10-a, iar in primii 9 ani am mers foarte bine, am terminat cu medii bune, ba chiar media generala 10 in a8-a, 10 la Evaluarea Nationala, primul an la liceu a mers foarte bine etc. Ei bine, anul acesta am si note bune, dar si unele destul de mici. Sunt la Matematica-Informatica, am intrat aici deoarece matematica imi place cel mai mult! Problema este ca anul asta am notele 6 si 7 la matematica... si nu numai. Simt pur si simplu ca numai pot retine nimic. De ceva timp parca numai sunt eu, deja dupa 2 ore la scoala nu ma mai pot concentra deloc, ma simt obosit, aiurit, si foarte des mintea imi fuge la diferite lucruri. Dorm suficient, asa ca nu pot spune ca nu sunt odihnit, dar nu inteleg ce se intampla. Cum spuneam sunt genul care invata la tot, iar acum imi aduc aminte ce imi spunea dirigintele in generala : " E foarte bine ca inveti la tot si ca ai o mentalitate buna, dar trebuie sa o iei mai usor, la un moment dat vei claca si n-ai sa mai poti face fata! ". Acum nu stiu daca chiar s-a adeverit ce spunea dansul, dar simt ca numai pot! Intotdeauna retineam lectiile si informatiile cu cea mai mare usurinta, eram concentrat numai la ceea ce faceam, iar mai nou retin aproape tot ce vad, intalnesc si aud. Fel si fel de chestii banale care nu ma ajuta cu nimic nu e nicio problema daca le retin sau nu, dar care nu-mi dau voie sa fac loc cunsotintelor ce ma intereseaza. De exemplu, uitati ceva ce eu am in minte si nu pot uita, pentru ca e intiparit acolo, undeva, probabil veti rade, dar eu vorbesc la modul cel mai serios : Cand eram mai mic, mama imi dadea pastile de parcetamol cand ma durea capul sau eram racit, si stiu ca imi dadea doar jumatate dintr-o pastila, iar cand am mai crescut a hotarat sa-mi dea o pastila intreaga, iar mie mi-a ramas in minte ca prima mea pastila intreaga am luat-o pe 5 martie 2008 laughing... Ei bine, asta si alte lucruri de genul, banale si fara sens imi raman in minte si nu pot retine altceva. Acum, revenind la scoala, multe persoane mi-au spus sa invat doar la materiile ce ma intereseaza si la care dau BAC-ul, dar nu pot suporta sa vad ca la 3-4 materii am note de 9 si 10, iar la celelalte 5-6-7.
Trebuie sa mai spun si ca intotdeauna am invatat cu placere, pentru ca stiu ca fara scoala nu se poate in viata, dar am invatat si cu frica de parinti, care acum mai inteleg notele, dar pana acum, un 8, in generala chiar si un 9 era tragedie pentru ei. Oare cand vor intelege ca notele nu au nici o relevanta? Conteaza doar cu ce ramai in cap.
Acum, intrebarea mea este: Cum pot face sa revin la forma mea initiala de a invata cu usurinta si cum sa fac sa ma concentrez, si sa ma descurc mai usor la profil real si sa nu-mi mai fuga gandul in toate partile? Si cum sa fac sa uit banalitatile de mai sus si sa nu mai retin aceste lucruri care nu ma ajuta cu nimic si sunt doar niste prostii?
PS : Poate unii veti zice ca sunt indragostit si de asta imi fuge mintea in alta parte. Ei bine, da, sunt si indragostit, dar fata pe care o plac are prieten, asa ca m-am cam departat pentru ca nu vreau sa intervin intre ei. Asadar, cu siguranta nu asta e problema! Vreau sa o rezolv pentru ca BAC-ul se apropie repede si vreau sa-mi revin pentru ca asa numai rezist! Va multumesc anticipat daca ati citit aceasta poveste a mea. V-as ramane recunoscator daca m-ati ajuta! O seara buna!

Răspuns Câştigător
| FaraNume2 a răspuns:

Coincidenta stranie laughing Ma regasesc in fiecare cuvant scris de tine; si eu sunt tot a10a tot pe mate-info.De ceva vreme si eu am aceleasi probleme.Inainte doar cat ma uitam pe tabla si citeam retineam tot.De dormit, dorm, dar obosesc repede; la fel ca tine:dupa primele 2 ore deja intru intr-o stare de nervi si nu mai rezist.Eu fiind si intensiv informatica, am in fiecare zi 7 ore; joi spre exemplu, ultimele 3 sunt de info -_- iar eu daca dupa primele 2 sunt plictisita ce naiba sa mai fac la ultimele 3? Am o durere inexplicabila de cap mai tot timpul.
La fel ca si tine, da, si eu sunt indragostita dar respectivul e indragostit de o alta persoana laughing
Ei si le-am spus eu parintilor mei acu' vreo saptamana ca eu nu mai pot(parintii mei par a fi ca si ai tai laughing ) si ca vreau sa imi petrec ceva timp alergand si facand baschet.Crede-ma ca in aprox. o saptamana ma simt mult mai relaxata.Deci incearca si tu sa faci un sport, zic.Pana la urma parintii vor intelege ca ti-e nu ti-e bine daca continui in ritmu' asta, nu? Creierul a obosit, trebuie cumva sa-l relaxezi nu sa-l soliciti mai mult.
Stiu ca am scris mult, dar citeste ce am scris, la fel cum am citit si eu intrebarea ta.
Succes la scoala si nu numai.O seara frumoasa! :*

14 răspunsuri:
| PhhEuValy a răspuns:

Ceva de genul am patit si eu. Invatam bine. numai de 9 si 10. si dintr-o data nu am mai putut retine nimic. Decat chestii banale cum ar fi ce facut ieri. ce am mancat. cand ies in oras si de astea... Mam consultat cu parintii. Si am ajuns la decizia ca imi trebuie o pauza si dupa 7 zile fara scoala. fara nimic in mine mi-am revenit. Asa ca iti recomand si tie o pauza. In timpul pauzei incearca sa dormi mai mult. sa faci cat mai putin activitati scolare sau mai bine nu fa deloc. pune tot ce stii despre scoala intr-un sertar si 7 zile nul deschizi. Si daca nici pauza nu functioneaza incearca cu pastilele ginko biloba...

| Lewandowski explică (pentru PhhEuValy):

E si asta o varianta, dar parintii nu cred ca vor fi de acord... Cat despre pastile, nu as vrea sa incerc, deoarece pot da dependenta si uneori pot face mai rau. Oricum, multumesc pentru raspuns! happy

| AleeAlexaaandraaa a răspuns:

Parerea mea este ca, ar trebui sa iei o pauza, cand vi de la scoala pune-te sa dormi vreo 1-2-3 ore deoarece psihicul tau e cedat chiar daca la scoala, ai ras, te-ai distrat, ai luat note bune de exemplu. Dar tu ai o mica problema in care trebuie sa vorbesti cu parinti tot ceeai ce ai pe suflet pentru ca unul dintre ei va fi mai tolerant si va intelege aceasta situatie. Controlea-te sa nu mai tine minte aceste banalitati, controleaza-ti creierul ( vorba vine) sa ti minte ce trebuie, sa stii la mine a functionat. Am si eu o problema de genul acesta, in concluzie controleaza-te, sa dormi de dupa-masa si sa vorbesti cu parintii, sper ca te-am ajutat :*, o seara faina!

| Adnana05 a răspuns:

E si faza ca esti indragostit chiar daca te ai îndepărtat tot doare si spun din experiența încearcă sa fii mai atent noroc la Scoala funda? :*

| Lewandowski explică (pentru FaraNume2):

WOW! happy Ma bucur ca exista persoane ca tine, care ma fac sa ma simt mai bine, stiind ca ma poti ajuta, fiind in aceeasi situatie! Sa stii ca si eu practic fotbalul, o mare pasiune a mea

| Lewandowski explică (pentru Adnana05):

Se poate, dar ceva imi spune ca nu asta e problema! happy Multumesc pentru raspuns! Noroc si tie pe mai departe!

| Lewandowski explică (pentru AleeAlexaaandraaa):

Multumesc pentru raspuns, voi incerca sa ma odihnesc mai mult si sa vorbesc si cu ai mei mai mult! O seara buna in continuare! :*

| FaraNume2 a răspuns (pentru Lewandowski):

Da,ma bucur si eu.Am crezut ca e ceva anormal la mine laughing

| Lewandowski explică (pentru FaraNume2):

big grin Daca vrei imi poti lasa un id sau un facebook si mai putem vorbi despre asta! happy doar daca vrei... happy

| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună!

Cred că ar trebui să te relaxezi mai mult (ascultă muzică/ieși în oraș cu amicii/practică un sport), să încerci să ai mai multe discuții cu părinții, să te alimentezi corect în caz că nu o faci (și alimentația contează la starea de spirit etc), să iei niște pastile care ajută la memorare mai eficientă (de exemplu MemoPlus) pentru o perioadă de timp.

PS - Sunt sigură că e vorba doar de o perioadă mai neprielnică din viața ta, plus că era de așteptat ca în liceu să nu mai ai note așa mari ca în gimnaziu.

Toate cele bune! :-)

| Lewandowski explică (pentru Hydrangeaceae):

Multumesc pentru raspuns, dar sa stii ca ascult si muzica, joc si fotbal...bine rar in timpul scolii si sper sa fie o perioada mai grea doar. O seara buna!

| AleeAlexaaandraaa a răspuns:

Sa nu ma intelegi gresit n-am zis ca ai tu o problema, ma refeream ca asta-i o problema in aceasta situatie, scuze nu m-am exprimat cum trebuie sad

| Lewandowski explică (pentru AleeAlexaaandraaa):

Stai linistita, am inteles ce ai vrut sa spui! happy

| AleeAlexaaandraaa a răspuns (pentru Lewandowski):

Ok happy Sper sa-mi iei in considerare sfatul