| anonim_4396 a întrebat:

Treaba sta in felul urmator. Sunt in clasa cu o fata pe care o plac, suntem colegi de clasa de 3 ani, dar ea nu prea vorbește cu mine. Câteodată mai imi cere macancare si ii dau, dar nu cred ca inseamna ceva pentru ea. Eu sunt tacut si mai timid si am impresia ca si ea e mai timidă ca nu prea vorbește cu colegele ei. Ce as putea face sa interacționez cu ea?

3 răspunsuri:
| Comunity a răspuns:

Salut. Uite eu o sa iti spun parerea mea sincera si tu ai sa consideri daca iti este de folos sau nu. Mai intai vreau sa mentionez ca o sa fie o postare lunga si daca nu reusesc sa acopar un raspuns mai detaliat la intrebarea ta da-mi mesaj si iti raspund acolo. Deci sa incepem.
In primul si primul rand vreau sa evidentiez un stil care il vad mult in filmele de la televizor si in sfaturile unora: probabil ai auzit de sfatul "fi curajos si spune-i ce simti", ei bine sa stii ca uneori nu e chiar asa simplu, nu de fiecare data merge acest sfat, iti spun din propria experienta ca am incercat sa fac asta si am facut o greseala importanta la care acum daca ma gandesc rad de mine ca am fost naiv, dar atunci a fost un moment rusinos pentru mine, m-am dus si i-am spus ce simt, dar s-a speriat, s-a rusinat si nu a stiut ce sa zica...m-am rusinat si eu si asa am pierdut si o posibila relatie cu acea fata si o prietenie adica faptul ca daca nu am fi fost impreuna macar eram prieteni buni, dar nu regret asta. Eu iti spun sa ai grija si in cazul tau sa nu te duci din prima sa ii spui ce simti ca s-ar putea sa se sperie mai ales daca e timida si in caz ca esti la liceu sa nu afle colegii vostrii si sa nu rada de voi ca asta ar inrautati si mai mult situatia si dupa nu cred o sa mai ai sanse multe. Dar stai linistit ca totul o sa fie bine. Incearca sa analizezi putin situatia, sa analizezi gesturile mici si sa observi tot. Detaliile mici si gesturile sunt cele mai importante te asigur, cum ziceai tu ca iti cere de mancare pai data viitoare cand iti cere de mancare vezi in ce stil iti cere si cum se comporta, incearca sa observi daca chiar inseamna pentru ea faptul ca tu ii oferi acel lucru, daca inseamna ceva iti spun ca o sa iti dai seama si uite ce poti sa mai incerci: data viitoare ofera-i mancare fara sa iti ceara ea si vezi cum reactioneaza. Fii atent la cea mai mica miscare si daca are nevoie de un ajutor ofera-te si vezi cum reactioneaza, ai putea sa ii zici macar un "hey sau buna" cand va veniti la scoala sau cand plecati de la scoala. Uita-te in ochii ei cand o vezi, dar nu te uita mult pentru ca o sa i se para ciudat, doar cat sa observe ea ca tu esti atent si daca se uita si ea in ochii tai sau daca se uita la tine si dupa repede se uita in jos sau in alta parte tu mai uita-te la ea putin si vezi daca se uita inapoi la tine(daca face asta ea se asteapta ca tu sa nu o mai faci si de asta se uita, dar daca vede ca tu o observi si inca te uiti la ea o sa se roseasca, e o chestie psihologica). Fii atent si tu daca se uita ea la tine, iar daca tu observi asta nu te uita din prima la ea, las-o sa te analizeze putin si dupa ii captezi privirea si iar poti sa aplici acel truc psihologic care ti l-am spus mai sus. Dupa toate astea poti sa ii dai o cerere de prietenie pe Facebook sau daca deja sunteti prieteni pe Facebook poate o sa incepeti sa vorbiti. Daca esti atent la aceste mici gesturi si observi ca ii place de tine totul o sa inceapa sa fie mai usor, ia lucrurile pas cu pas si incetul si nu te grabi pentru ca cu grija in timp nu o sa mai fie nici timiditate. Nu lasa sansa asta sa iti scape pentru ca daca esti la liceu si esti si a 12-a daca nici macar nu incerci dupa o sa iti para rau. Tot binele din partea mea. Daca mai ai intrebari cauta-ma.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să o provoci să faceți ceva împreună, aceasta vă va apropia.

| Adry05 a răspuns:

Să... te duci să interacționezi cu ea?! gen pnm ce e așa greu să mergi să vorbești cu altă persoană mai ales că sunteți colegi și vă cunoașteți