| aADI a întrebat:

Salut tuturor, vi se pare normal ca părinții să te lase baltă la 20 de ani? În sensul că nu mă ajută deloc financiar ( mă rog, puțin puțin, am numărat fiecare leuț, anul ăsta mi-au oferit in total 1000 lei ) Eu sunt la facultate, anul 3, imi e foarte greu în unele cazuri, de exemplu: ieșirile in oraș, traiul meu, etc... Zic asta pentru că uneori nu-mi pot permite aceste lucruri, mi se pare cam trist, toți de vârsta mea pleacă in vacanțe, se distrează etc. în timp eu, trebuie să am micul stres cu facultatea + să am loc de muncă permanent ca să mă pot întreține și eu, zic haine și chestii de care am nevoie. Lucrez de la 15 ani, insă eu consider că am inceput cam devreme vârsta de care depind doar de mine. Voiam să știu și eu acel sentiment cum este la 18 ani să-ți cumpere părinții tăi mașina, să-ți facă un majorat sau măcar să-ți dea bani de permis, eu nici una nu le-am avut, mereu a trebuit să-mi văd de banii mei și treaba mea. Problema este acum, eu o să termin faculta anul ăsta și nu am să fac master, pentru că oricum e inutil la fel cum mi-a fost și aceștia 3 ani, doar din cauza părinților, fă-o fă-o fă-o, in timp ce eu puteam lucra liniștit atât în țară cât și în străinătate și aș fi avut mult mai multe față de câte am acum. Însă speranța în cadouri sau bani de la părinți mi s-a ofilit și trebuie ca eu să-i ignor și să mă pun eu pe picioare. Ei nu sunt de acord ca după faculta să plec dincolo, ii un război continuu dacă încep discuția cu ei, dar ei din contră nici financiar nu m-ar susține, uneori presimt că mai bine era fără ei. Uneori intru in depresie aiurea, din cauza stresului și știu sigur că nu îmi face bine, mă afectează vă dați seama, singurul răspuns care il aud, că lasă că-ți rămâne casa etc... Le-am spus, că mie nu-mi trebuie casa lor pe când o să am eu 40 de ani, mie imi trebuie acum bani cât timp îs tânăr, să mă bucur și eu de viața asta cum s-au bucurat și ei, că ei au avut tot ce trebuie că le-au dat bunicii mei, care din păcate au murit de mult timp, le-am spus clar în față, bunicii mei v-au dat casă, bani, tot, tot de ce ați avut nevoie la căsătorie, eu ce primesc? Nici măcar, nici măcar sfaturi bune nu-mi dau, ce să mai zic poftim Adișor 400 lei pentru luna asta, să te ajutăm. No way, lucră prostul, are 20 de ani, dă-l în măsa, îi zicem noi că-l iubim și trage că poate prostul, noi ne pensionăm doamne feri să ne obosim. Ceva de genul este la mine, nu știu ce să fac pe bune? O viață am, dar la vârsta asta să nu te bucuri de viață, trist și îs conștient de asta. Ce mă încurajează îi faptul că sunt cazuri in care oamenii sunt paralizați, orbi etc. eu măcar sunt sănătos și pot. Dar sincer, eu dacă ar fi să am un copil in viața asta, aș face orice ca să aibă tot ce ii trebuie. Mulțumesc că ați citit tot, seară frumoasă.

2 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

In țările nordice la 18 ani părinții te lasa pe cont propriu, nici nu te suna, dacă vrei tu sa ii vizitezi bine, dacă nu asta e.
In România și la 40 ani părinții te suna sa întrebe dacă ai mâncat laughing

Serios acum, părinții tai poate nu au bani și poate nu considera ca ai așa mare nevoie de bani dacă ai un job. In plus nu cred ca te-ai dus sa le ceri bani și te-au refuzat.

| iwantananswer a răspuns:

Nu stiu ce sa zic man eu te inteleg de ce esti atat de revoltat, dar te-ai gandit ca poate nu au de unde sa iti dea sau ceva de genu', dar daca chiar au bani si nu iti dau si tie si te vad ca te chinui singur atunci sunt niste parinti ingrozitori, dar poate nu au si sunt deja la o varsta destul de inaintata si nu prea mai pot sa te ajute acum nu stiu in totalitate situatia, seara buna nu stiu cat de mult te-am ajutat but aniway...