| anonim_4396 a întrebat:

Salutare. Am o oarecare problema și nelămurire.
De câteva zile m-a adăugat la prieteni pe Facebook o fata care nu are nici poze și nimic, decât câteva lucruri distribuite, contul e unul făcut de câteva luni, probabil un cont fals. Fata ma caută, vorbim pe Facebook, vorbim la telefon, faza ciudată e ca ea nu vrea sa vorbim pe video, nu vrea ca eu sa o vad sa vad și eu cum arată, ce persoana e. Cel mai ciudat e ca ea pare o fata misterioasă, iar acest mister parca ma face mai mult sa ma gândesc la faptul ca as tine legătura mai mult timp cu ea, adică misterul asta ma face încerc sa aflu cine e ea de fapt, chiar dacă știu ca niciodată nu o voi vedea. Oricum o relație între mine și ea nu ar fi posibila nucicum pentru ca suntem la aproape 400 de kilometri unul de altul, dar as putea sa ii devin cel mai bun prieten.
Primul gând care îmi vine în minte e faptul ca poate e pusa de cineva cunoscut mie sa facă mișto de mine, dar ma gândesc și la faptul ca poate chiar e o oarecare fata care m-a adăugat la prieteni pe Facebook.
Voi ce credeți despre treaba asta? Ce ați face în locul meu? Oare e ok sa țin legătura pe Facebook cu o fata pe care cel mai probabil nu o voi vedea niciodată în viata mea? Oricum nu prea ma ajuta cu nimic faptul ca poate as vedea cum arata pe viitor, sau faptul ca nu voi ști niciodată cum arata.
Voi ați tine legătura cu o fata cu care ați vorbit câteva zile pe Facebook dar nu va lăsa să o vedeți?

13 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

De unde stii ca e fata? big grin
Daca te deranjeaza sau ai suspiciuni, poti s-o scoti de pe lista de prieteni si ai scapat de batai de cap.

| Hutzy95 a răspuns (pentru Bula):

Vorbim la telefon. Vorbim destul de mult, și după voce iti dai seama cine e fata și cine baiat

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu as vorbi cu nicio persoana pe care nu o cunosc. Nu as vorbi prea mult pe Facebook nici cu una pe care o cunosc.
Nu e nimic misterios pe lumea asta, e doar o mare inselatorie. Vrea sa vorbeasca sa dea video sa o vezi, daca nu vrea sa dea video inchide si nu mai vorbi cu ea.

| 1997onur a răspuns:

Cine știe cine este eu unul nu am Facebook nu suport Facebook nu am ce face acolo nu am ce căuta acolo nu vad de ce sa am Facebook acolo sunt fel și fel de oamenii și uite așa își face cont cu pozele tale și își bate joc de tine și te la mișto ăla mai mult ca sigur este un cont fals frate și face mișto de tine.

Bula
| Bula a răspuns (pentru Hutzy95):

Daca nu vrea sa se prezinte video, probabil are un motiv intemeiat.
Poate fi oricine, inclusiv o minora.

| Antopuff a răspuns:

Este posibil sa fie cineva cunoscut și de aia nu vrea video

| RxTx a răspuns:

Blochează este de la un calm centre care aduna date despre oameni că sa îți spune familia sa le spună că tu ai omorât pe cineva dar dacă îi dă bani avocatului o sa te scape ei de pușcărie. Dar.ai întâi au nevoie de foarte multe date despre tine că să aibă ce sa le spună părinților tăi și prietenilor tai de la care mafia asta o sa ceară bani.
Sau poate sunt hoți de organe.

Sau poate este pusă de către iubita ta să vadă dacă îi iești loial sau te-ai culcat și cu altele.

Sau poate este o colega de clasa care face caterinca de tine sa spui tu cum și pe unde ai linge-o
Dar de fapt pe lângă ea sa mai fie o grămadă de alte colege și colegi de ai tăi care să râdă de tine.

Spune-i că dacă nu inta cu video o sa o blochezi pentru că tu nu știi cine ți-a spart casa.

Iar acum nu mai poți avea încredere în nimeni

Ori ori

| RxTx a răspuns (pentru Antopuff):

Poate este handicapata fizic și vrea să îl facă mai întâi să se îndrăgostească de ea apoi după ce o sa ii primită că i-o dă

El k să fie în limba după ea că vrea și el ceva păsărică și atunci o sa facă un compromis când o să vadă că are un deget crescut în loc de ochi

| RxTx a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar dacă este una fara o mână și ar vrea sa îl manipuleze dinainte sufletește sa îl facă să se îndrăgostească de ea și până la urmă să se ducă la ea să rămână însărcinată și pe urmă să tragă de el sa o ia de soție

| Nirvanaaa a răspuns:

Nu are poze și deși vorbiți nu ai văzut-o niciodată video? Cam ciudat. Ai întrebat-o cum a dat peste profilul tău?
Probabil ca are chef de glume proaste.

| LordCristobal a răspuns:

Salut!
Eu zic sa întrerupi orice legătură cu fata aia!
Treabă e dubioasă de la bun început. Daca nu vrea sa aibă un apel video cu tine ceva nu e in regula.Pai de ce sa nu ai un apel video cu o persoana pe care vrei sa o cunoști?
Cred că nu o sa dureze mult timp și o să îți ceară poze nud.Sa nu cumva sa îi trimiți poze nud!
Sunt mai multe explicații în situații ta:
1. Fata respectiva s-ar putea sa nu fie la 400 km distanta și să fie cineva din cercul tau de apropiați(colegi, prieteni)adică s-ar putea sa fie totul o farsă.
2.Un prieten care are ciuda sau dușmănie a pus fata respectiva sa te contacteze și să afle mai multe date despre tine.
3.In spatele fetei respective s-ar putea ascunde un individ periculos și cu intenții necurate.
Cel mai bine ar fi sa nu îți mai pierzi timpul cu fata aia și să faci altceva mai util în viața ta.

| Catalin12John a răspuns:

Fratioare, da-ti cu reveneala, nu exista mister, nici nu poti sa spui ca fata aia e misterioasa. E doar o manevra a cuiva sa te traga de limba sa spui anumite chestii despre tine. Fii putin atent la ce spune ea si la ce te intreaba.
Din prima iti dai seama ca e ceva dubios la mijloc, pentru ca nu vrea sa o vezi, e ceva necurat la mijloc. Daca fata ar fi cu intentii bune ar fi ok si ti-ar da sa o vezi pe camera, dar atata timp cat ea te abureste si nu iti da voie sa o vezi atunci e ceva dubios, si fii foarte sigur ca mai e cineva langa ea care asculta ce ii spui tu.
Nu exista chestii misterioase si probabil imi vei spune ca te simti atras de misterul asta, dar iti spun ceva, nu exista acest mister, e doar in capul tau.
Spune-i clar la urmatoarea convorbire intre voi ca vrei sa vorbiti cu camera si ca nu e normal sa se fereasca. Daca se fereste si evita sa iti dea sa o vezi e clar o manevra sa te manipuleze. Poate iti va spune ca iti trimite o poza de a ei, dar sa nu iti trimita o poza cu ea si e posbil sa trimita o poza cu alta fata.
Cine are ceva de ascuns, in cazul acesta identitatea, e dubios, pentru ca probabil cauta sa iti faca rau. Un prieten adevarat nu iti ascunde nimic.
Probabil te va lua cu sentimentalisme si va face pe victima, tu trebuie sa fii tupeist si sa ii spui "Ori vorbim pe camera, ori rupem legatura? Daca de la inceput avem de ascuns lucruri unul fata de altul mai bine rupem aici legatura si punct." Aici vei vedea cat de sincera e fata cu tine. Restul sunt scuze si sentimentalisme ieftine.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu mai pierde timpul inutil cu una care sta ascunsa, posibil sa fie chiar o colega de clasa si de aceea refuza sa o vezi.
Nu cred ca sta la 400km de tine si taman tie ti-a cerut prietenie, fara sa te cunoasca... povestea-i mincinoasa!
Este cineva foarte apropiat de tine, care te vede des, te stie si ti-a dat cerere speciala pe Fb, fiindca stie ca nu ar avea o sansa daca ai vedea-o.