| Scc_Gabi_1996 a întrebat:

Salutare TPU, am decis sa ma duc sa ma plimb singur la Bucuresti, intrebarea mea este daca sunt tigani care se ia de tine fara motiv, si niste sfaturi cei care stati in Bucuresti.
Dau funda

Răspuns Câştigător
| AFR81 a răspuns:

Plimba-te linistit, dar fa-o si tu prin zonele unde stii ca vei gasi lume. Incearca sa eviti, la ora asta, parcurile, cartierele rau famate, periferia sau partile nepopulate ale orasului. Nu de alta, dar s-ar putea sa te alegi cu una dupa ceafa si sa te trezesti maine dimineata mai usor cu un telefon, cu niste chei, cu un portofel. Sunt si tigani, dar si romani care abia asteapta o ocazie.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Binenteles ca sunt tigani, inca din statia de tren, statiile de autobuze, prin magazine, piete, pe strada, oriunde.
Ideea este ca, daca ai bani la tine sau haine frumoase, te urmaresc, te pot dezbraca, talharii si chiar bate.
Totusi, cine iti permite sa decizi unde mergi, mama ta stie?
Sau va afla de la Politie?
Daca te rapesc si te transforma in cersetor? Cum stiu parintii unde sa te gaseasca?
Vezi, de aceea este bine sa nu pleci neinsotit d ecasa cand esti micut!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu e chiar jungla Bucurestiul sa stii. Atat timp ca nu ajungi prin Ferentari sau alte cartiere sumbre si mai ales noaptea... nu iti face nimeni nimic. Sa nu iti inchipui ca stau tiganii dupa tine prin Herastrau, pe calea Victoriei, pe Aviatorilor sau pe Macgheru doar ca sa se ia de tine

| UserulAnonim a răspuns:

Depinde prin ce cartiere umbli, sa nu fie Ferentari sau Rahova

| AndreiMarin85 a răspuns:

Am mers o data in capital si un taximetrist rrom a venit si a inceput sa isi faca reclama pentru a I inchiria taxiul pentru un tur al orasului. a fost foarte dfe treaba si mi-a spus ca rromilor le place sa fie numuti "ciori" mai ales de catre romani deoarece ii face sa se simta acceptati.
ps sa mergi pe strada linistit mai ales noapte pentru ca capital este un oras active mai ales pe timpul noptii.