| DDCC a întrebat:

Revin aici fiindcă, chiar am nevoie concretă de ajutor.
Psihologul este în concediu deci nu mă poate ajuta.
Și săptămâna asta, înainte de vacanță, sunt în cămin studențesc, până vineri seara inclusiv.
Îi văd mai mereu pe ceilalți doi colegi de cameră de-ai mei că îi vizitează câte un prieten sau își petrec timpul cu câteva cineva.
Eu chiar NU știu cu cine, nu știu ce să mă fac. Răspunsuri de genul "fă-ți prieteni, socializează, ieși pe afară" îmi sunt de-a dreptul inutile. Chiar nu am habar de așa ceva.
1. Nu mă pot duce din cameră în cameră sau în bucătărie sau pe balconul altui cămin "Hai să vorbim!". Maxim în bucătărie și pe balcon am încercat schimb niște vorbe, dar am făcut-o mai mult aiurea, nu m-a ajutat chiar la nimic.
2. Universitatea are o ligă a studenților, am fost de câteva ori acolo dar nu m-am băgat nimeni în seamă și nici eu nu am știu cum să mă bag în seamă.
3. Nu îmi mai merge cu jocuri sau filme sau seriale precum îmi mai mergea până acum.
4. Ultimele grupuri fizice unde am mers recent a fost de street dance și un fel de dezbateri (religioase, de tot felul... asta a fost la început). Dar nici acolo nu simt că mi-am găsit locul.

M-am înscris pe Facebook niște grupuri ateiste, ultima oară pe niște grupuri de emo...nu găsesc un grup, ceva, chiar nimic unde să simt că aparțin.
Nu-mi trebuie nici grupuri tehnice (sunt la universitate pe domeniul IT) ci niște grupuri mai umaniste (alt termen chiar nu știu).

Și asta (situația) nu e foarte recentă, e de mult timp, până acum am ignorat asta dar acum chiar nu o mai ignor.

Ce mă deznădăjduiește cel mai mult este că îmi trece toată viața și tot timpul rămas de cămin. Chiar nu m-aș plânge deloc dacă aș fi ok pe partea asta dar NU știu și nici NU ȘTIU ce să fac să rezolv asta.

Deci, are cineva o soluție ajutătoare la problema asta? Chiar sunt disperat.
Și acasă la munte dar și în oraș mă simt de cele mai multe ori singur, nefericit.
Chiar nu știu ce să fac și cum să îi găsesc pe cei "ca mine".
Singura chestie sigură ce o observ la mine de mult timp e că nu sunt superficial, îmi place să detaliez și niciodată nu am putut vorbi despre ceva în puține cuvinte.

Chiar... VĂ ROG...NU POT REZOLVA ASTA NICICUM SINGUR ȘI MĂ SIMT MIZERABIL DE FIECARE DATĂ CÂND ÎMI REVIN ACESTE EMOȚII FIINDCĂ REVĂD ACEEAȘI SITUAȚIE.

Update: Deci recent am 2 colegi noi de cameră, la unul dintre ei mai vine prietena lui în cameră.
Ok, mi-am pus problema "De de nu le ceri lor ajutorul că ei sunt acolo fizic lângă tine?". Am spus probleme similare până acum față în față altora și nu am văzut să fi reușit să mă ajut concret pe baza discuțiilor cu ei. De aceea noilor colegi nu le-am spus absolut nimic. Ce le-aș putea spune, de altfel?
Nimeni nu pare să vrea sau să aibă habar cum sau să poată să îmi facă, cunoștință nici cu o fată ca posibilă prietenă și nici cu prieteni sau vreun grup de prieteni.
Chiar, chiar NU știu cum să îmbunătățesc situația, să nu mă mai simt atât de mizerabil.
Știu doar că NU vreau să mai ignor situația asta neagră și nu vreau să mă rezum la a mă simți bine doar după ce vorbesc cu cineva despre asta și nu fac absolut nimic.

5 răspunsuri:
| Dandinelle a răspuns:

Si eu in timpul studentiei am fost o persoana mai retrasa. Nu stiam cum sa fac nici un fel de conexiune cu oameni noi, ma simteam singura in vacanta iar cand colegele erau plecate ma simteam total a nimanui. Cu timpul, pe atunci, am intrat pe diferite retele de socializarE (hah, mirc) si vorbeam cu oameni necunoscuti, doar ca sa-mi pierd timpul. In ziua de azi exista omegle unde te poti conversa total aiurea si pe diferite subiecte cu oameni.
Deabia dupa universitate si cativa ani de practica am inceput sa ma obisnuiesc cu mine singura. Imi place acum sa stau singura, sa citesc carti, sa stau pe net sa verific diferite subiecte controversate, conspiratii etc. Acum uitandu-ma la cum mi-am petrecut studentia, ma gandesc ca a fost ok, pana la urma asta a fost alegerea mea si stand cu mine a functionat.
Poate te tenteaza sa inveti o limba straina, pe Youtube gasesti tot felul de cursuri. Poate ai nevoie de un hobby, ceva care sa-ti ocupe mintea. Perioada de studentie este plictisitoare, constragerea banilor si vacantele cand oamenii cu care te intalnesti nu sunt in zona sunt destul de plictisitoare.
Fiecare are ritmul lui, nu "trebuie" sa faci ceva anume doar ca esti student, sau doar ca stai in camin.
Daca tot ai net, poti sa-ti pui pe browser stumbleupon. E fain si dragut de folosit, gasesti diferite site-uri interesante pe diferite teme.

| crud a răspuns:

Ziceai ca ai fost la liga studentilor. Acolo nu se initiaza activitati? ai putea sa contribui la ele si atunci, vrand-nevrand se leaga ceva.

| DDCC explică (pentru crud):

Pare singura soluție, nu?
Fiindcă în cămin așa de unul singur nu prea are ce să mi se lege.

| CaliforniaLA a răspuns:

Probabil nu e pentru tine facultatea aceea, sau ai o pasiune, pe care inca nu ai descoperit-o. Incearca lucruri noi, asa vei cunoaște involuntar oameni si te vei simti fericit.

| crud a răspuns (pentru DDCC):

Cu siguranta mai sunt si alte solutii. Te-ai putea inscrie la un curs de dans, sau la orice altceva care sa-ti placa si unde sa cunosti lume noua.