| simpleuser a întrebat:

Uite, am să încerc aici să reformulez situația în care mă aflu, din care nu pot ieși nicicum. Fiindcă consider că toate notițele scrise până acum vreodată de mine au fost INUTILE și că nu a putut înțelege nimeni situația în care mă aflu.
1. Am încercat cât am putut eu să vorbesc cu ceilalți, să am discuții. Am încercat să vorbesc în situațiile în care am simțit că am ceva de spus, că mă regăsesc.
Ce îmi pare foarte rău este că nu am reușit să transcriu în notițe toate acele situații, la nivel de secundă, atât cuvinte cât și mișcări, absolut tot. Însă nu CRED că este uman așa ceva. Nu cred că este uman posibil să detaliezi într-un text absolut tot ce s-a petrecut de când am deschis prima replică într-un grup sau de când am început să mă chinui să găsesc ce pot să îi spun unei persoane dintr-un grup sau individual.
În general în grupuri nu sunt băgat în seamă. Dacă am fost băgat a fost pentru foarte scurt timp sau ca să fiu luat în râs.
Nu-mi plac discuțiile din comună la care am luat parte până acum.
2. Deci NU pot să vă raportez toate situațiile în care m-am blocat sau m-am oprit vreodată în discuții. Știu doar că au fost mult, mult prea dese. Și știu că atât mama, tatăl vitreg, fratele, cumnatul, cumnata nu au putut să îmi ofere ceva, să fiu ajutat cu ceva. TOT ce știu este că singura chestie ce m-ar ajuta ar fi să am pe cineva care să mă asiste personal, chiar și pe net doar, dar în permanență, cel puțin o perioadă până îmi revin.
3. Simt nevoia doar să fiu ascultat și să ascult la rândul meu. Mi s-a reproșat în nenumărate rânduri că NU fac nimic pentru a ieși din situația asta.
Nu știu cum este la voi, dar dacă mi s-a întâmplat o situație gravă NU îmi revin până nu încerc să o scriu în note, cât mai detaliat. Deci fac ceva. Dar nu pot nicicum organiza aceste note. Mă pierd total în ele.
Nu reușesc. Și se pare că nimeni NU vrea sau nu poate să asculte fix problema ci îmi dau ei fix ce sfaturi știu că sunt bune ca mai apoi tot aceleași persoane să se ia de mine că nu am reușit să fac nimic... dacă ele nu m-au ascultat până la capăt... și dacă mi-au răspuns total off-topic cu ce le-am spus eu lor.

1 răspuns:
| hamate a răspuns:

3. Ai primit sfaturi de la utilizatori foarte buni, nu vina nimanui ca nu ai tinut cont de ele.

Incearca sa faci cateva sedinte de terapie cu grup sau apeleaza la un psihiatru