| anonim_4396 a întrebat:

Salutare tuturor!
Cum pot învăța greaca, ușor, simplu și fără mult efort?

8 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Cu ajutorul unui profesor de la comunitatea Elena. Limba greaca este grea, mai ales ca are multe "i" -uri și "o"...
Pentru început trebuie sa începi cu alfabetul atât la scris cât și audio sa vezi cum se pronunta. Apoi cu gramatica, exista manuale în librarii ori pe internet cât și dicționare.
Pentru a învață cu profesor îți va lua circa 7-8 luni cursurile. Învățând singur, mult mai mult.
Ori sa vi în Grecia într-o vacanta mai lunga și sa sta printre greci, astfel ca o poți înțelege și vorbi abia după 2-3 luni doar la câteva fraze uzuale, ca să vorbești cursiv ai de parcurs mulți ani.
Eu, după 13 ani de Grecia încă mai am probleme în comunicare, o vorbesc și o scriu. Am făcut curs cu profesor aproape 2 luni, deși meditațiile le-am făcut zi de zi la cererea mea. Greaca mea este undeva la B2 - 75%.
Dacă îți dorești, trebuie sa ai multa răbdare și timp.

| doctorandus a răspuns:

Greaca koine sau neogreaca?

| dullcat a răspuns:

Gasesti lectii pe Youtube pentru orice limba.Chiar unii profesori au canal si explica, inclusiv pentru engleza sau altele.

Răspuns utilizator avertizat
| LordCristobal a răspuns:

Intodeauna exista un efort cand incerci sa inveti ceva, fara putin efort nu realizezi mai nimic.
Referitor la intrebarea ta, daca ai bani fa meditatii cu un profesor de greaca.
Dar poti sa te uiti pe YouToube la filmulețe cu limba greaca pentru incepatori.
Daca gasesti i-ati niste carti cu exercitii de gramatica si pronuntie in limba greaca ca sa te ajute sa te familiarizezi cu limba.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Exersând și iar exersând. Acum depinde și de capacitatea ta de asimilare, memorare și învățare.

| Alexia999997777777777777 a răspuns:

Asta ține doar de tine și de timpul pe care îl acorzi pentru asta.
Poți cauta pe YouTube tot felul de videoclipuri utile, pe google sau pe aplicatii de învățare a acestei limbi.
Fără efort, ușor și simplu nu prea cred ca se poate.
Dar încercând pas cu pas cu siguranță o să ajungi să stăpânești limba.

| NumănumescBrBr a răspuns:

Duolingo. Sau caută cursuri gratis pe net.