| insaneboy98 a întrebat:

Se poate picta cu tempera pe panza? Am auzit ca iese bine doar cu acrilice si culori in ulei.

Răspuns Câştigător
| rap4us a răspuns:

Nu stiu daca o sa iasa cu tempera pentru ca pe noi la desen ne pune sa aducem culori tempera si pictam pe hartie din blocuri de desen. Si culorile tempera au nevoie de multa apa pentru ca, culoarea sa se intinda cat mai mult si sa fie intensa, pe scurt ca sa iasa ceea ce iti doresti. Prin urmare nu iti recomand tempera pe panza fiindca o sa iasa naspa din cauza cantitatii mari de apa.

2 răspunsuri:
| DjCristian a răspuns:

Iese bine si cu tempera! Dar ti-as recumanda niste culori in ulei sunt excelente! :*

| tinuta54 a răspuns:

Acuarelele sunt poate cea mai populara modalitate de a picta. Tehnica picturii in acuarele necesita utilizarea transparentelor si laviurilor adica se foloseste foarte multa apa si putin pigment. Se usuca relativ repede. Sunt indicate pentru schite si pentru lucrul in aer liber.Este o tehnica simpla dar pretentioasa si care necesita putina experienta. Temperele sunt mult mai usor de manevrat; sunt o pasta consistenta, cu o putere mare de acoperire, adica un strat de culoare asternut peste un alt strat deja uscat, va face ca stratul uscat sa devina total acoperit si sa nu se mai vada.La uscare culorile tempera devin mate, datorita apei care se evapora. Pictatul cu tempera presupune folosirea unor straturi de culoare destul de groase.Se usuca repede si sunt relativ ieftine.Acrylicele sunt tot culori pe baza de apa.dar sunt mai apropiate ca si caracteristici de culorile in ulei: sunt lucioase iar la nevoie devin transparente prin diluarea cu apa. Este o tehnica noua comparativ cu tempera sau uleiul si din pacate putin cam scumpe.Rezultatele sunt insa deosebite si sunt destul de usor de manevrat. Uleiul folosit in pictura este o modalitate de a picta veche de sute de ani; este tehnica cea mai rezistenta in timp, cea mai spectaculoasa si cea mai fascinanta dar in acelasi timp cea mai grea, cea mai complexa si cea mai pretentioasa...Materialele necesare sunt multiple si implica costuri relativ mari: sevalete sau bancute( vor fi puse la dispozitia participantilor "capre"), panze sau cartoane special tratate, pensule de diferite marimi si de diferite tipuri( rotunde, late, par natural, par de plastic, par moale sau par tare), cutit de paleta, diluanti ( terebentina sau esenta de lavanda) plus diferiti aditivi( agenti de uscare, rasini) pentru a da anumite caracteristici pastei de culoare. Uleiul presupune pictatul in straturi groase sau in transparente in functie de produsele utilizate. Se poate picta alla prima adica intr-o singura sedinta de lucru pe parcursul unei singure zile sau se poate picta in straturi succesive aplicate doar dupa ce precedentul s-a uscat ceea ce inseamna ca trei sau patru straturi pot fi aplicate in decurs de citeva saptamani sau chiar luni. Este o tehnica speciala pentru lucrul in timp si executia elaborata. FUNDA?