| Jugheadlover10 a întrebat:

Buna
Pot picta si cu tempera pe panza?
Si daca am acuarele in ulei si nu le diluez iese la fel?
URGENTT! Dau funda

Răspuns Câştigător
| alexiaolaru09 a răspuns:

Acuarele in ulei se dizolva in ulei. Nu imbiba pensula in ulei astfel ies urme, iar daca pictezi in ulei panza se usuca in 2-3 saptamani chiar 4 daca ai dat mai multe straturi. Culorile acrilice sunt destul de bune. Am pictat o panza cu acrilice si s-a uscat foarte repede. Sincera sa fiu nu am pictat cu tempera pe panza niciodata pentru ele se cam iau, adica daca pui mana pe o plansa pictata in temepera se ia pe maini.

10 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Poti picta si cu tempera pe pinza.
Nu inteleg insa cum vine treaba cu acuarelele in ulei. Acuarelele sunt culori pe baza de apa.

Bula
| Bula a răspuns:

Pe panza se poate picta cu orice vopsea.

Acuarele in ulei nu exista (aqua=apa).

Răspuns utilizator avertizat
| ralu1811 a răspuns:

Cu tempera da, dar de preferat acrilice. Cu acuarelele cu ulei nu faci mare lucru