| ZaKid a întrebat:

Se vor scadea mediile de admitere la liceu avant in vedere notele obtinute la Evaluarea Nationala?
Daca da, cand v-a aparea noua borsura cu mediile cele noi?

3 răspunsuri:
| AikkoxD a răspuns:

Media de la examene se adună cu media 5-8 şi se împarte la 2. Logic, dacă ai media 10, iar la examene iei 5, o să-ţi iasă 7, 5 media de admitere, şi n-o să-ţi convină.

Rezultatele trebuie să apară azi sau mâine, în şcoli. Lângă notele de la examene, o să apară media 5-8 şi media examenelor. Nu mai ştiu sigur dacă şi media de admitere, aşa era atunci când am dat eu examen.

| SmiiileXoXo a răspuns:

Pai medile de admitere sunt puse doar de forma ca sa iti faci o idee despre cam cat trebuie sa ai media, daca ai mai mica cu 50 de sutimi de cat ultima medie de admitere, nu incerca la acel liceu. NU se fac noi brosuri, pentru ca de exemplu sunt 2 clase de 28 de elevi, in total fiind 56, daca sunt medile prea mici, se iau primi 56 de elevi cu cele mai mari medii dintre toti doritorii. Intelesu-tai?

| LittleReasonToSmile a răspuns:

Da, vor scadea... dar brosura cu mediile noi va fi anul viitor.