| Geanina1895 a întrebat:

Seara bunalaughing
am si eu o intrebare care ma tot macina.
eu in generala nu prea faceam biologia.
faceam doar portofoli si ne punea note pe alea
sau pe caiet
si acum la liceu.
am o profesoara care asculta in fiecare zi.
si la primul test nu am invatat absoluuut nimiclaughing
ma gandeam ca in generala daca nu invatam ma descurcam eu si luam note mari.
si asa am luat un 2 cat capul meu de marelaughing
si m-am lecuit
si dupa ce a adus lucrarile trebuia sa asculte pe cei cu note mici si eu eram primalaughing
si nu imi invatasem ca era mult si ei daca ii zici la inceputul orei sa te scuze ca nu ti-ai invatat te iarta.bine asta de 2 ori pe semestru
ceea ce nu stiam eu era ca scuza doar daca te duceai la ea inainte de inceperea orei si eu fiind sigura ca ma asculta prima mi-am zis ca am sa ii zic atunci cand ma sculta.si surpiza cea mare era ca nu ma iertat. si ma ascultat. si am luat iar 4laughing
si de atunci imi invat fiecare lectie deci o stiu si nu pe derost logic si cand inchid caietul uit absolut tootlaughing)si repet iar si la scoala tot asa in pauze repet si in timpul orei parca uit totstraight face nu stiu ce sa fac.
daca iau un 10 imi salvez media dar cum sa invatcrying nu stiu ce sa ma facsad
imi dati va rog si voi un sfat.:-

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu invata in clasa, este o greseala. Invata numai acasa, dar in 3 zile diferite. Adica invata bine-bine lectia azi. In clipa in care ai impresia ca o stii perfect, mai repet-o de 3 ori. Apoi, maine reia--o temeinic, de la capat, cu rabdare. Repet-o macar de 5-6 ori de la un capat la altul. Si apoi, in a treia zi (nu neaparat consecutiva) repeta din nou cu rabdare. Din nou, dupa ce ai impresia ca o stii perfect, mai repet-o de 3 ori de la un capat la altul.

3 răspunsuri:
| haiZI a răspuns:

Pai depinde ce intelegi tu prin invatat, dar eu cand invatam pentru. scoala repetam lectia pana ajungeam s-o stiu mai bine ca tatal nostru.Si asta ti se intampla sa uiti?
Citesti lectia de 2 ori dupa care iti pui intrebari singura sau rogi o prietena sa o faca, incerci sa vezi ce iti amintesti povestind cu voce tare si tragi cu ochiul unde te impotmolesti.Repeti procedura asta de cateva ori pana reusesti sa memorezi totul pe de rost, dar sa stii raspunde totusi la intrebari, sa nu te incurci cand te ia profesoara cu lectia de la coada la cap. Daca uiti posibil sa-ti lipseasca concentrarea in timpul cand inveti, gandeste-te la scoala nu la altceva.

| Geanina1895 explică:

Nu invat in clasa doar repet lectia.

| alexamealexa a răspuns:

Profesoara mea ne asculta mereu din toate lectiile de la inceputu semestrului deci stiu ce inseamna sa inveti la biologie>.