| ßömþŌʼnįĶ a întrebat:

Statusuri pentru lumea invidioasa:-D. Dau FUNDA pentru cele mai faine!

Răspuns Câştigător
| mesmer1408 a răspuns:

Invidia ţinteşte pe alţii, dar te răneşte numai pe tine însuţi.
Aşa cum rugina macină fierul, la fel invidia sufletul stăpânit de ea.
Invidia este umbra gloriei.
Pe cei care merg în soare îi urmează în mod necesar umbra; iar pe cei care păşesc prin glorie îi însoţeşte invidia.
Cine invidiază pe alţii pentru bogăţia, frumuseţea, puterea, nobleţea, bucuria, fericirea şi onorurile lor, acela suferă de o boală fără sfârşit.
Invidia, viciu neputincios, nu se poate ridica până la însuşirile înalte, ci se târăşte jos, pe pământ, ca vipera ce se ascunde.