| ioana_5498 a întrebat:

Stie cineva ceva despre Ghidul european de etica medicala, si declaratiile A. M. M. Am de facut un proiect pentru la fac si nu gasesc nimic.

2 răspunsuri:
| tynauby a răspuns:

Documentul aprobat la Paris de către Conferinţa Internaţională a Asociaţiilor Medicilor în 7 ianuarie 1987 (45), modifică precedentul text elaborat la Bruxelles cu titlul " Ghid European de Etică Medicală". Principiile constau în 37 de articole şi oferă o linie deontologică medicilor din Comunitatea Europeană pentru rezolvarea unor probleme ca independenţa faţă de puterile politice, secretul profesional, transplantul de organe, reproducerea umană, avortul, refuzul de a presta serviciul militar din motive de conştiinţă, experimentele pe om, ajutorarea muribundului, etc.