| fata1212 a întrebat:

Stie cineva cum se numesc cutiutele muzicale alea micute ce sunt bagate in spate la jucariile de plus? Care canta dupa ce se apasa pe jucarie

1 răspuns:
| DjSannan a răspuns:

Aceste cutiute muzicale mici sunt cunoscute sub numele de "mecanisme muzicale". Sunt utilizate în jucării de plus și alte produse de jucărie pentru a reproduce muzică sau sunete când sunt actionate prin apăsarea unei taste sau prin tragerea unei sfori. Mecanismele muzicale pot fi programate să cânte o anumită melodie sau să producă diferite sunete, cum ar fi cântecele de păsări sau muzica de circ. Aceste cutiute muzicale sunt adesea alimentate prin baterii sau prin încărcare prin USB