| Radu_5773 a întrebat:

Stie cineva niste reguli esentiale in alpinism si niste tutoriale cu exercitii pentru sala de forta? FUNDA pentru cel mai bun raspuns big grin

1 răspuns:
| Leocerba a răspuns:

Alpinismul day dreaming cel facut de dragul muntilor si senzatiilor personale si nu alpinismul ca afacere cu sponsori, popularitate, vanari de premii.
O regula esentiala in alpinism este sa ai tot timpul aspirina la tine.
Vorbesc serios. La mare altitudine e de baza: subtiaza sangele.
Iniaki Ochoa n-a avut la el in 2008 cand a urcat pe Annapurna.Stia toate regulile esentiale in alpinism, toate! dar a neglijat banala aspirina.
Inainte de a porni pregatirea fizica pune-ti la punct cunostintele legate de acordarea primului ajutor.Incredibil cate oase isi rup oamenii astia si chiar daca au o postura corecta si-s foarte prevazatori tot vor avea mai tarziu probleme cu coloana vertebrala(H. Colibasanu, de pilda)