| Ensem a întrebat:

Stim ca aceasta este intrebarea care sta pe buzele tuturor atunci cand vine vorbe despre Balul Bobocilor.Intr-adevar, nu este usor sa iei o decizie vestimentara atunci cand vine vorba de asa un eveniment.
Inainte sa trecem la sfaturile punctuale despre haine, trebuie mentionat ca pentru a nu gresi in legatura cu tinuta, cel mai bine este sa te imbraci cu ce te simti tu bine si cu ceva care te reprezinta. Nu este cazul sa alegi o tinuta prea eleganta, daca nu te simti confortabil, nici nu trebuie sa te duci imbracat ca la scoala sau foarte sport, caci este un eveniment special totusi. Tinuta ar trebui sa fie asemanatoare cu cea de club, dar ceva mai decenta (caci sunt profesori si colegi de scoala acolo).

Tinute pentru fete

Fetele pot alege dintr-o varietate foarte mare de tinute. De la pantaloni si o bluza trendy, pana la o rochie asortata cu niste cizme simpatice. Daca balul are loc intr-o incinta "fancy" si stii ca toata lumea va fi aranjata pana-n varful unghiilor, poti opta pentru o rochie eleganta, asortata cu o pereche de pantofi cu toc sau de sandale deosebite, si, eventual, o capa potrivita la restul tinutei.

Iata cateva sfaturi generale:

Pentru tinuta formata din pantaloni plus bluza, ai grija sa alegi o bluza mai speciala, cu strasuri, paiete sau aplicatii metalice.
Sezonul acesta se poarta foarte mult bluzele largi, simple, in culori neutre, asortate cu pantaloni mulati, de tip pana. La aceste bluze merg foarte bine accesorile mari: bratari, coliere lungi sau margele, un ceas de inspiratie masculina (o piesa sau combinatii intre acestea, nu toate la un loc!).
Daca alegi o rochie scurta, este bine sa porti o pereche de cizme inalte, care sa-ti acopere picioarele si sa echilibreze tinuta. Atentie insa la proportii - daca rochia este deosebit de scurta/ mulata/ decoltata sau decupata, nu purta tocuri foarte inalte sau subtiri, fiindca risti sa fii vulgara.
Un element foarte important pentru o tinuta de bal este accesorizarea. Ai grija sa alegi accesoriile potrivite tinutei tale, bratari, coliere, la o petrecere ele trebuie sa fie nelipsite. La o tinuta simpla sau in culori sobre, inchise, poti plusa cu accesorii opulente sau colorate/ stralucitoare (care sa iasa in evidenta). Daca in schimb iesi in evidenta prin hainele pe care le porti, accesoriile trebuie sa fie discrete, delicate.

Tinute pentru baieti

Pentru baieti pare mai simplu, totusi, niste sfaturi pot fi de ajutor.

O tinuta mai eleganta, dar nu foarte formala: o camasa (cu sau fara cravata), la care se pot asorta blugi, pantaloni mai eleganti si niste pantofi inchisi la culoare (pot fi si tenisi, preferabil negri)
Inca o tinuta foarte "la moda" este asortarea unui tricou cu un sacou, la care se adauga blugi si o pereche de incaltari sport.
O tinuta mai casual: poti alege o bluza sau un tricou, cu o pereche de pantaloni mai pretentiosi (nu eleganti), o curea interesanta si niste pantofi casual, chiar tenisi.
Ca sa iesi din tipare, poti sa porti o camasa simpla, de culoare neutra, si sa o asortezi cu un papion, jeansi sau pantaloni cu talie joasa si tenisi. Cu siguranta vei atrage atentia cu o asemenea tinuta.

Ar mai fi un aspect destul de important - daca apari la bal insotit(a), asigura-te dinainte ca tinuta partenerului/ partenerei se potriveste cu a ta. Poate ca ti se pare de moda veche, insa veti arata impecabil amandoi daca tineti cont de "potrivirea" asta.

Catalina.ro va ureaza,
Distractie placuta!

1 răspuns:
| Masochista a răspuns:

Parerea mea este ca te'ai putea imbraca cu o pereche de blugi mai inchisi la culoare si o camasa pe care poti pune si un sacou ceva.si fara cravata!