| anonim_4396 a întrebat:

Stiti unde pot gasi un lantic de argint (pentru baiat) care sa aiba un pandativ simbolic, sa fie gen gravat? ( initialele, o data etc)
Multumesc!

2 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Domnișoară, atunci cînd pornești a scrie aici, pe site-ul TPU, încearcă să faci un exercițiu de memorie și să gîndești cum se scriu corect o serie de cuvinte în limba română.
Acest site este, la urma urmei, și o tribună de la care se poate vorbi ( în românește), care ne dă, cumva, intrarea în lume.
Corect este „lănțug", „lănțuc" sau „lănțuș", „lănțișor" și nu „lănțic".
Corect este „pandantiv" și nu „pandativ".
Să fii sănătoasă!

| OldSoul a răspuns:

Poti cauta pe okazii.
Acolo am vazut aceste produse.