| SuntOnlineAcum a întrebat:

Sunt in clasa a 10-a la mate-info. Am ales acest profil pentru ca locuiesc intr-o comuna si la liceul de aici nu exista decat doua specializari- mate-info si profesionala:turism (unde sfarsesc toti corigentii, pitipoancele si alte specimene de inadaptati social, care nu doresc sa faca o cariera din turism, ci merg acolo pentru ca nu pot la mate-info). Intotdeauna am fost pasionata de limbi straine si literatura si mi-ar fi placut sa aleg filologia, iar acum mi s-a oferit ocazia sa ma transfer, desi acest lucru presupune sa ma mut in alta localitate. Sunt constienta de posibilitatile care mi se ofera la mate-info, nu sunt inapta la matematica (ma descurc relativ bine, doar ca imi displace). A inceput sa imi fie sila de materiile reale si imi este din ce in ce mai greu sa invat. Oare ar trebui sa urmez ceea ce iubesc desi nu ofera "un viitor"? De ce elevii de la filologie, arta sau stiinte sociale sunt considerati prosti?

Răspuns Câştigător
| Musique a răspuns:

Cine îi consideră proști? Și ei sunt capabili, și ei își folosesc creierul, poate nu se descurcă la matematică, dar trebuie să rețină anii de la istorie, toate râurile, munții, unitățile de relief și logica nu e chiar atât de ușoară.
Și de la un profil uman poți să ai un viitor bun.
Urmează-ți visele dacă viața îți oferă șansa asta, alții ar vrea și nu pot.
Multă baftă!

3 răspunsuri:
| AnonimaOk a răspuns:

Eu nu ii consider pe cei de la arte / sociale / filologie ( de la uman in general ) ca fiind prosti. Fiecare are inteligenta sa, doar ca o manifesta mai mult spre anumite domenii. In plus, sunt niste materii cu legatura mai mica de realitate, de concret si poate de aia unii pornesc cu stereotipul acesta ca, vezi doamne, or fi aia "prosti".
Trebuie sa urmezi ceea ce iti place, nu ce "trebuie". Cand vei cauta loc de munca, vei gasi intr-un fel sau altul de oriunde ai fi, insa dupa parerea mea nu poti face cariera din ceva ce nu iti place; poti cel mult sa te adaptezi si asta nu e suficient ca sa te simti implinit(a).
Pe de alta parte, si profilul de Uman ofera destule posibilitati. Poti deveni profesor de romana sau limbi straine, translator, sa ajungi ambasador sau diplomat ori persoana care se ocupa cu relatii internationale / comert, poti da la medicina / drept / marina de oriunde, orice profil si cred ca si la farmacie. Sunt destule posibilitati si cel mai bine e sa faci ceea ce te ajuta sa te simti comod, impacat cu sinea ta si implinit happy

| feraryyy78 a răspuns:

Trebuie sa urmezi ceea ce iubesti, e cel mai bun lucru.

| Kent_Stefy_1996 a răspuns:

Buna tongue eu spun ca la prima intrebare poti avea 2 variante ori faci naveta, ori te muti.Si trebuie sa faci ce iti place, doar asta conteaza ..nu conteaza daca esti sau nu considerant/a in anumite feluri atat timp cat iti place ceea ce faci si iti urmezi visul :* mult succestongue