| criiisa a întrebat:

Sunt in clasa a7a dar ma gandesc deja la liceu. Vreau sa specific ca am medii foarte bune pana acum, numai ca am o mare problema cu engeza(diriga mea este profa de engleza si la ore nu prea facem engeza. din acest motiv toata clasa e varza la engleza, nu sim nimic) si sunt constienta ca am nevoie de o liba staina. Tin sa precizez ca ma descurc destul de bine cu franceza.Imi puteti spune si mie ce profil mi s-ar potrivi avand in vedere ca imi place istoria, limba romana, franceza si vreau sa devin avocat sau psiholog.Nu cred ca exista un profil fara engleza, dar vreau macar sa fie cat mai putine ore de engleza si mai multe de franceza si app cred ca v-ati dat seama:sa nu dau teza la engleza.As dori sa dau la liceul GH.M.Murgoci din Braila.Deci ce profil?(sa-mi spuneti toate orele pe care le facem si cate pe saptamana si la ce se da teza). Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| Bondarel99 a răspuns:

Ti s-ar potrivi un profil de filologie si sa alegi intensiv franceza ca sa faci mai multe ore.Acolo de fac si multe ore de istorie si geografie si mai ales limba romana care e foarte importanta.Si tezele o sa fie la limba romana, o limba straina la alegere, latina, istorie sau geografie la alegere.La fel cred ca va fi si bacul, iar mate o sa faci doar 2 ani,apoi se scoate.Mie nu mi se pare un profil prea bun pentru ca in viata nu o sa te descurci doar cu materiile astea,ai nevoie si de matematica si alte materii in egala masura, dar e alegerea ta, trebuie sa faci ce-ti place mai mult si sa nu te lasi influentata de altii.Succes!

2 răspunsuri:
| oAnna a răspuns:

Evident iti trebuie un liceu cu profil de filologie.

| BiancaW a răspuns:

Profil filologie.happy