| anonim_4396 a întrebat:

Sunt unii profesori care asteapta de multi ani la gradul II.
De ce nu isi dau examenul pentru gradul I?

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Exista o perioada de vreo cativa ani intre cele doua grade.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Mai întâi se susține definitivatul, apoi gradul II, iar la sfârșit gradul I. Definitivatul se va susține după doi ani de la absolvirea facultății. După patru ani, poți da gradul II, și apoi, ești nevoit să aștepți alți patru ani, pentru a da gradul I. Aceasta e ordinea. Înțelegi, acum?
Cine are doctoratul, nu va mai fi nevoie să susțină niciun grad didactic.