| KiSS_4146 a întrebat:

Telefoane: Nokia sau LG?
care ati alege?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Permiteți-mi să „haha" un pic. Nokia rezistente? Semnal bun? Desigur. La cele fabricate acum 5-6 ani, gen 1100 sau 1100. Dacă ești genul de persoană care folosește telefonul doar la vorbit&sms, atunci variantele astea sunt cele mai bune. Dar când vine vorba de telefoane multimedia, business, sau orice altceva, iei HTC, Sony Ericsson, LG (da, LG, de ce Viewty și Cookie s-au vândut în 5 milioane de bucăți? pentru că-s proaste? nu cred), Samsung (oho, au atâtea telefoane cu afișaje capacitive, AMOLED, 12 megapixeli, filmare HD, tot neamul de SO-uri, Nokia? 1 telefon cu afișaj capacitiv și nici ăla lansat, vreo 2 cu AMOLED, zero cu 12MP și HD, și un singur SO predominand: rahatul de Symbian pe care orice fraier îl laudă, fiind primul SO pe telefoane, nu înseamnă că-i cel mai bun, ba chiar e cel mai prost, luându-se de mână cu WM), și nu în ultimul rând, prea huiduitul iPhone (care, fără supărare, dă clasă la orice Nokia, inclusiv n97).
Nokia e istorie, obișnuiți-vă cu ideea.

29 răspunsuri:
| dulc3'maria a răspuns:

Pai...nokia este cel mai bun din toate punctele de vederewinking

| daii a răspuns:

Nokia.happy

by daiiwinking

| Antrax a răspuns:

Nokia

| anss23 a răspuns:

Eu am un telefon LG si merge foarte bine si arata frumos. Dar daca ai nevoie de un telefon cu care numai sa vorbesti si sa scrii mesaje si nu te intereseaza aspectul atunci Nokia. Mie imi plac amandoua.

| Pho3nix a răspuns:

Nokia.
Dar si LG-urile imi plac.

| St!L a răspuns:

Nokia!

| Bishop a răspuns:

Nokia

| ing. a răspuns:

De cand ma stiu, am folosit numai si numai Nokia.Sunt foarte multumita de telefoanele Nokia.
Momentan am Nokia 5310 Xpress Music.:*

| Aliyaa a răspuns:

Nokia pentru tin mai mult, sunt mult mai bune nu se strica repede si bateria tine mult mai mult:d

| Supradoza.De.Vise.Interzise a răspuns:

Telefon LG imi plac cum arata, mai ales LG venus si LG shin.
Dar nokia este ft bun mai ales pentru mine care am tendinta sa fac acrobatiuni, sa topai. sa ma catar ( pe ziduri )etc laughing)).

| Diiana232997 a răspuns:

Nokia pentru ca la LG bateria tine foarte putin, si eu am LG si nu imi place, dar totusi e bun si LG.

| DonGiovanni a răspuns:

O caramida.

| princessmary a răspuns:

Nokia, pentru ca este cel mai bun la semnal si nu se strica asa de repede, gele lg sunt prea sensibile, am avunt un teefon nokia aproape 6 ani, e sfatuiesc sa aleci Nokia nu o sa iti para rau

| dada a răspuns:

Nokia love struck

| lostcontrol12 a răspuns:

Eu una nu inteleg de ce i-ai dat raspuns castigator lui Luchass... mie mi se pare pur si simplu un raspuns stupid, ca sa nu zic altfel... dar asta e alegerea ta.
Eu as alege Nokia.pentru ca...
Nokia este liderul mondial în domeniul mobilităţii, impulsionând transformarea şi creşterea industriei de comunicaţii şi a celei de Internet, devenite acum convergente. Nokia produce o gamă largă de dispozitive mobile, oferindu-le oamenilor, prin intermediul acestor dispozitive, acces la experienţe mobile diverse: muzică, servicii de navigaţie, vizualizare de conţinut video, vizionare TV, utilizare de jocuri şi imagini, precum şi posibilitatea de a lucra în afara biroului. Nokia oferă, de asemenea, echipamente, soluţii şi servicii pentru reţelele de comunicaţii.
Istoria Nokia înseamnă un secol şi jumătate de inovaţie - de la fabrica de hârtie de pe malul unui râu din sud-vestul Finlandei până la poziţia de lider în industria globală de telecomunicaţii.

2005: Este vândut telefonul Nokia cu numărul 1 miliard
Este vândut telefonul Nokia cu numărul 1 miliard - un Nokia 1100, în Nigeria. Numărul global de conturi de utilizator de telefonie mobilă depăşeşte pragul de 2 miliarde.
acum este optiunea ta...

| lostcontrol12 a răspuns:

Nici telefonul din buzunarul meu nu costa "zeci de milioane" dar cred ca este putin tras de par faptul ca tu spui ca Nokia este un telefon prost(in general). Era o comparatie intre LG si NOKIA.Sunt 10 persoane care spun ca ar alege nokia...Nu am absolut nimic cu tine. dar hai sa fim realisti.Hai s facem un studiu; cati utilizatori ar alege NOKIA in defavoarea oricaror alte telefoane?

| lostcontrol12 a răspuns:

Inseamna ca tu esti fan Sony Ericson (fabrica de conserve) si sau LG (vezi softuri proaste, vezi statistici cate au fost in service) si inseamna ca esti unul din cei care merg pe strada cu maneaua la maxim pe telefon sa auda lumea calitatea. daca vrei intr-adevar un telefon iti iei un Nokia happy

| anonima16 a răspuns:

Nokia e mai bun.

| KiSS_4146 explică:

Am facut un studiu sa vad ce telefon sa imi iau laughing

| motzata a răspuns:

Nokia desigur. sunt cele mai bune telefoane... dar daca vrei sa alegi pentru design alege lgbig grin

| oana23madrid a răspuns:

Nokia

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nokia si dupa aceea restul telefoanelorhappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lorena, mă străduiesc să-ți vorbesc frumos, dar știi cum e cu statisticile alea?
Un ardelean are 2 vaci, iar un român niciuna. Statisticile arată că fiecare om are câte o vacă. Tru... tru, beibi. Ca să nu mai zic că ai dat și un copy/paste de pe un site complet subiectiv, scris probabil de un fan-boy de vreo 13-14 ani (din punct de vedere al capacității mintale), lucru ce face ca răspunsul tău să fie cât se poate de nefolositor, și stupid!
Sau ție probabil ți se pare că este un răspuns stupid pentru că este prea obiectiv pentru gusturile tale?
Anonim, și tu ai beșici pe fund? Afirmi că Nokia „iz dă best", dar spui cu gura ta că telefonul are PROBLEME, doar că i le-ai rezolvat tu prin nu știu ce căi misterioare. Păi un dispozitiv cu probleme e BUN? Dacă da, atunci ai probleme grave.
Spre deosebire de foarte multe persoane de aici, eu nu vorbesc din auzite, și nu mă laud, că n-am de ce, tot un singur telefon am în buzunar și nici ăla nu costă zeci de milioane.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lorena, persoanele respective aleg Nokia pentru că (,) cad ușor în marketing-ul lor, la fel ca și moto-ul lui Băsescu pe care foarte multă lume s-a bazat (să trăiți bine, deși corect ar fi: să plătiți bine).
Cred că ai 24 de ani, dacă la vârsta asta mai cazi într-un simplu truc de marketing înseamnă...
Într-adevăr, prin 90 și la începutul lui 2000, Nokia era firmă, atunci te puteai lăuda că ai telefon în buzunar și nu jucărie. Dar în ultimi ani situația a luat cu totul o altă întorsătură.
Și bineînțeles că nici comparația nu e corectă, Nokia produce în special telefoane business, pe când LG se bazează în principal pe aspectul multimedia.
O comparație corectă ar fi: Nokia vs. HTC/BlackBerry/Apple sau alte firme similare.
Ai prieteni care lucrează în service-uri de telefoane? Eu am câțiva. Știai că cele mai multe telefoane care ajung acolo sunt Nokia? Asta le dovedește fiabilitatea (la care stau foarte prost în ultimii ani). Construcția și finisajele carcasei sunt oribile (vezi n95, se ia vopseaua de pe el, slide-ul joacă, crapă la cea mai mică lovitură, finisajele sunt de doi lei vechi, plastic din casetofoane de chinezi ș. a.). Din punct de vedere al funcțiilor am vorbit mai sus, Nokia nu are niciun telefon cu cameră performantă (lentile Carl Zeiss... din plastic?! altă metodă de marketing a la Nokia), la sunet în căști sunt jalnice (prea mulți decibeli și calitate nema, but once again: calitate pentru cine are urechi s-o audă, că nu bârâie la maxim... aia nu e claritate, cine știe ce-s alea SPL-uri, T.H.D., răspunsuri în frecvențe, filtre low-pass și așa mai departe, știe să aprecieze, și nu apreciază telefoane cu cipuri audio produse prin China de o firmă cu sediu într-o canalizare), exemplele pot continua.
Vezi tu, pentru o persoană care a avut numai Nokia, poate spune cu mâna pe inimă că acestea sunt cele mai bune, pentru că pur și simplu... nu are cu ce să compare. Asta înseamnă subiectivism și lipsă de experiență.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nokia

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand vad primul post imi vine sa rad. Lasa ca o fi bun LG-ul si o fi prost symbianul de pe NOKIA, care da clasa de departe multor telefoane. Cand aud de LG, mai si lauzi Viewty, jenant. Ati pus mana macar pe LG cookie sau viewty? Nu sunt calitative nici macar constructiv! Si nu sunt de acord nici cu parerea ta buna despre Sony Ericsson. Nu vorbesc aiurea, am avut si SE si Nokia. Nokia toate 4 la un loc nu s-au blocat in 4 ani, cat SE intr-o luna, nu glumesc (nokia second toate, symbian si SE si Nokia, SE telefon nou nout). Halal telefon business, SE. Si cad de acord cu tine la APPLE, e un telefon foarte compact, e bun, pretul isi spune cuvantul de data asta. Dar, sa mai raspund si la intrebarea lui ANKA, eu cred in zicala ca sunt 2 tipuri de telefoane, Nokia si restul. S-a ridicat mult LG in ultima vreme, dar, alege NOKIA. BBye si o zi buna, daca aveti replici, va astept cu placere si revin cu argumente.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu sunt sigur.adica am un LG cookie(inca nou sigilat pentru ca am inca un Samsung u600) si viewty(puratat un an dar nici o zgarietura) si sincer imi plac tare mult.adica aspectul lui viewty de camera imi place foarte mult ...baterie la cookie nu stiu decat ca am avut cam jumatate cand l-am cumparat si a rezistat 1 zi la acea umplare intensa din prima zi dar viewty m-a rezistat cam 5-6 zile cu vorbit, jocuri, muzica si video.sistemul lui de operare propriu nu mi se bloca dar se misca uneori greu in cardul de memorie(muzica si foto dar aveam cam 300 de poze si 50 melodii)carcasa fffffff buna e adevar ca are aceeasi problama ca la iphone 4 cu antena cand pui mana dar mi-a placut ca a prins semnal la tara unde aveam chiar 2 linii...acum nu spun ca sunt cele mai bune telefoane si daca cineva mi-ar oferi un n97 nu as renunta la viewty imediat dar intre telefoane,, bara" si teluri LG cu touch entry level as alege LG imediat. totusi daca as avea la mana un 5230 sau alte smartphone Nokia as schimba cu LG cookie.In concluzie votez pentru LG

| vanessa_7035 a răspuns:

Buna! Sincer, dintre Nokia si LG as alege LG! insa daca vrei intr-adevar un telefon bun te sfatuiesc sa iti iei noul telefon by BlackBerry love struck BlackBerry bold love struck sau, un iPhone! BlackBerry este intr-adevar, foarte scump dar iti garantez ca face TOTI BANII! eu una, am ambele (BlackBerry bold si iPhone) si sunt multumita de aman2! unii exagereaza cu iPhone'ul cand spun chestii de genul,, nu e bun, se strica repede, nu merita banii etc ect.) Eu una sunt de parere ca cel mai bun telefon la momentul actual ramane BlackBerry bold, dar ti'am spus, intre Nokia si LG, as alege LG!

| radu1992_6886 a răspuns:

Pentru performanta adevarata alege Nokia