| astamikcuochisorycapruy a întrebat:

TPU am nevoie de ajutor! una din cerintele posibile la teza este: Redacteaza o compunea in care sa-ti exprimi opinia referitoare la structura textului dat, la procedeele de expresivitate folosite si la semnificatia poeziei"A revenit frumoasa primavara de A. Vlahuta. Nu vreau sa-mi spuneti cum sa scriu totul, ce ma intereseaza este de ce anume trebuie sa ma leg, adic trebuie sa spun ce consider eu ca este adica opera lirica, masura, ritm, trairile eului liric? pot demonstra ca textul este o opera lirica?

1 răspuns:
| AdaSophia a răspuns:

Daca as fi in locul tau as proceda astfel:
-scrie definitia operei lirice;
-dupa care, pur si simplu enumeri procedeele de expresivitate invatate (figuri de stil, mijloace artistice si dai un exemplu sau doua)
-daca mai trebuie sa scrii ceva, poti scrie despre moduri de expunere.
Bafta!winking